تحقیق درباره افزایش سن ازدواج

تحقیق درباره افزایش سن ازدواج

بررسی عوامل تاخیر سن ازدواج جوانان
مقدمه :
با یاد و نام پروردگاری که قوه تعقل و تفکر بر بشریت آفریده در این تحقیق که در پیش رو دارید ، ابتدا به تشکیل خانواده و تعاریفی از ازدواج و اهداف و انگیزه های آن پرداخته است . چرا که یکی از نیازهای اساسی و ضرورت انسان ها ازدواج می باشد . ارضاء میل جنسی در چهار چوب خانواده و ازدواج مشروعیت دارد . انسان برای این که به آن آرامش و تکامل روحی و فکری و روانی دست یابد ، نیاز به یک همدم و یک مونس دارد تا بتواند در کنار او به این آرامش و تکامل برسد ، برای این که امر مهم – ازدواج – برای جوانان میسر شود باید راهکارهای درستی اندیشید ، چرا که امروز ما شاهد آن هستیم که جوانان از ازدواج گریزانند و یا آن را به دلایلی به تاخیر می اندازند ، باید برای جوانان امکانات لازم و ضروری را برای ازدواجشان فراهم نمود . بالا رفتن سن ازدواج یک معضل بزرگی است که گریبانگیر جوانان امروزی شده است . این امر می تواند بر زندگی فردی و اجتماعی تاثیر منفی بگذارد ، برای از بین بردن این تاثیر منفی ناشی از تاخیر سن ازدواج باید فلسفه ازدواج و تشکیل خانواده برای جوانان واضح و شفاف گردد .

اهداف تحقیق :
انگیزه و هدفی که در این تحقیق وجود دارد بیشتر به عوارض و آسیبهای اجتماعی ناشی از افزایش سن ازدواج می پردازد ، در بین جوانان مشاهده می کنیم که هر یک به نحوی مایلند که ازدواج در سنین بالا داشته باشند و از ازدواج زود رس و یا ازدواج در اوایل سن بلوغ گریزانند و بیشتر تمایل دارند که ازدواجشان زمانی صورت گیرد که از نظر مالی در رفاه کامل باشند و هم چنین کلیه امکانات رفاهی و اجتماعی و اقتصادی را قبل از ازدواج مهیا سازند و بعد تن به ازدواج دهند . این امر به زودی امکان ندارد و ممکن است سالها طول بکشد و سن ازدواج بی آن که فرد ، خود متوجه باشد افزایش یافته و عوارضی را به همراه داشته باشد ، به طور کلی آشنایی اجمالی در رابطه با ازدواج و بروز مشکلات و آسیب ها ناشی از تاخیر ازدواج می باشد .

بیان و تعریف مسئله :
در یک تعریف ساده از ازدواج می توان این گونه مطرح کرد ، ازدواج پیوندی است ، بین زن و مرد که یک رابطه جنسی – عاطفی را بین آن دو ایجاد می کند . ازدواج میل به زندگی و تشکیل خانواده و انتخاب همسر به عنوان یک تکیه گاه محکم یکی از نیازهای طبیعی ، اساسی ، همگانی انسان است و دین مقدس اسلام بیش از هر دین دیگر تاکید بر امر ازدواج و تشکیل خانواده دارد ، زیرا سعادت فرد و جامعه با آرامش روح و روان و بهداشت اجتماعی آنان بستگی دارد ، پس از طریق ازدواج و تشکیل خانواده و زندگی ، افراد می توانند هم سعادت جامعه خود را تامین کنند ، از سوی دیگر سلامتی و تندرستی آحاد مردم و جامعه تشکیل آنان از هر نظر در صورتی تامین و تضمین می گردد که زمینه ها و ریشه های بیماری های گوناگون مادی و معنوی و جسمی و روحی و اخلاقی شناخته گردیده و از شویع و تولید آن جلوگیری شود و بدیهی است که بدون شناخت و تشخیص دردها ،درمان و علاج آن ممکن نمی باشد در جوامع مختلف و مخصوصآ ئر سال های اخیر .

اهمیت و ضرورت تحقیق :
در این تحقیق قصد بر آن است تا ببینیم با توجه به این که ازدواج و ارتباط زن و مرد به لحاظ مختلف به عنوان یکی از نیازهای مهم بشر مطرح است ، آیا این مهم در حال حاضر سیر طبیعی خود را دارد و یا این که دچار کندی است ، چرا که بر اساس آمار و ارقام ارائه شده ازدواج این سنت پیامبری و مورد نیاز بشر در کشور ما سیر مطلوب را طی نمی کند که حتی بسیاری از ازدواج های صورت گرفته نیز به گونه های مختلف مورد تهدید و در معرض طلاق قرار گرفته است . به عنوان نمونه می توان به رشد ۱۴ درصدی آمار طلاق در کشور در سال ۱۳۸۰ اشاره نمود . ( مجله پیام زن – شماره ۹ ، سال ۱۳۷۳ ، ص ۶۰ ) که به طور رسمی از رادیو و تلویزیون پخش گردید ، آمار ارائه شده بسیار نگران کننده بود و توجه جدی این امر را می طلبد تا از تبعات سوء و مخرب آن به موقع جلوگیری شود ، به ای لحاظ اهمیت و ضرورت دارد که ای تحقیق صورت پذیرد .

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات
مقدمه
اهداف تحقیق
بیان و تعریف مسئله
اهمیت و ضرورت تحقیق
تعیین حدود و چهار چوب موضوع تحقیق
فصل دوم
روش تحقیق
نوع مطالعه
فصل سوم : ادبیات و مفاهیم تحقیق
مفهوم ازدواج
چه تعریفی از ازدواج دارید
به جهت تاریخی ، اسطوره ای چه تعریفی از ازدواج دارید ؟
زمینه های شکلگیری گرایش به تجرد در جامعه ما چیست ؟
ازدواج در ایران امروز
کارکردهای ازدواج چیست و چه تحولاتی را پشت سر گذاشته است ؟
خانواده و انواع آن
خانواده در ایران
دیدگاه حقوقی اسلام در مورد سن ازدواج
فصل چهارم : عوامل موثر بر افزایش سن ازدواج
چرا هر سال جمعیت بیشتر می شود ، ازدواج کمتر ؟
سن ازدواج در مردان و زنان
ترس از طلاق
تأثیر تحصیلات دانشگاهی
تأخیر ازدواج در میان جوانان
۱- الزام یا اختیار در ازدواج
۲- تأیید یا عدم تأیید اجنماعی در ازدواج
۳- حمایت یا عدم حمایت اجتماعی در ازدواج
چرا جوانان دیر ازدواج می کنند ؟
جوانان و معضل ازدواج
ازدواج جوانان و مشکلات پیش رو
ازدواج آرزو پر دردسر جوانان
اشتغال ، سنگ اول
مسکن ، سنگ دوم
یک کلام ، مشکلات اقتصادی
نظام وظیفه
مردان از ازدواج فرار می کنند
فصل پنجم : آسیبهای فردی و اجتماعی ناشی از تأخیر سن ازدواج
تعریف آسیب شناسی
چرا و چگونه زنان و مردان متأهل منحرف می شوند ؟
آسیبهای فردی و اجنماعی ناشی از تأخیر سن ازدواج
۱- افسردگی
۲- پرخاشگری
۳- انزوا طلبی
۴- احساس نا امنی
۵- انحراف جنسی
دسته بندی انحرافات جنسی
اعتیاد
الف : مواد مخدر
ب : الکلیسم
علل و عوامل اعتیاد
۱- علل فردی
۲- علل اجتماعی
فصل ششم : نتیجه گیری و پیشنهادات
چنانچه ازدواج مقدور نشد چه باید گرد ؟
نتیجه گیری
راههای پیشگیری و پیشنهادات در مورد تأخیر سن ازدوج و بروز آسیبها و عوارش اجتماعی و فردی
محدودیتهای تحقیق
منابع و مآخذ

تحقیق درباره افزایش سن ازدواج
5 از 1 رای


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

00.5 در انبار موجود است

راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما