پرسشنامه باورهای وسواسی

پرسشنامه باورهای وسواسی

دانلود پرسشنامه استاندارد باورهای وسواسی (OBQ-44) Obsessive Beliefs Questionnaire

معرفی پرسشنامه

پرسشنامه افکار وسواسی  شامل ۴۴ پرسش می باشد که برگرفته از فرم اصلی OBQ-87 است.  تغییر میزان تعداد پرسش ها و تدوین آن بوسیله «گروه متخصصان کار روی شناختارهای وسواس فکری-عملی»  صورت گرفته است. پرسشنامه حاضر ابعاد بیماری زایی در حیطه شناخت را در بیماران وسواس فکری-عملی مورد ارزیابی و تشخیص قرار می دهد.  از پاسخ دهنده درخواست می شود، میزان موافقت یا مخالفت خود را با هرکدام از گزینه ها که بصورت رتبه بندی شده روی مقیاس ۷-۱ می باشد را انتخاب کند.
مک فال و ولرشیم  ابعاد شناختی وسواس را در حیطه قابلیت و توانایی فرد، قطعیت و یقین و نیاز به اجتناب از انتقاد می بینند. محققان مذکور تفکراتی مانند من همیشه و در همه جا باید حواسم را برای مقابله با خطرهای احتمالی جمع کنم و آماده باشم را در این نوع بیماران می بینند. وارن و گوریدس شناخت بیماران وسواسی را در میزان شدت باورهای آنها در زمینه کمال طلبی ، قطعیت و یقین و عدم پذیرش انواع معینی از افکار و تکانه ها می دانند. کلیه این باورها در پاسخ و در مقابله با افکار مزاحم و افزایش توجه بیش از حد به افکار مزاحم شکل می گیرند .

روایی و پایایی پرسشنامه

قابلیت اعتماد یا پایایی یک ابزار عبارت است از درجه ثبات آن در اندازه گیری هر آنچه اندازه می­گیرد یعنی اینکه ابزار اندازه­ گیری در شرایط یکسان تا چه اندازه نتایج یکسانی به دست می­دهد.
روایی و پایایی این پرسشنامه در پژوهش شمس و همکاران(۱۳۸۳) ذکر شده است.

پایایی و روایی: دارد (فارسی)
تفسیر و شیوه نمره گذاری: دارد
مولفه : دارد (سوالات مربوط به هر مولفه مشخص است)
فرمت فایل: ورد آفیس WORD
تعداد صفحات: ۱۰
منبع: دارد

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما