پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر MDBQ

پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر MDBQ

پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر MDBQ شامل پرسشنامه استاندارد تفسیر نمره گذاری امتیازبندی و روایی پایایی پرسشنامه

رفتارهای رانندگی از متغیرهایی است که روانشناسان در سال‌های اخیر سعی در تبیین و پیش‌بینی آن داشته‌اند. دلیل این امر صدمات و هزینه‌های مالی و غیرمالی بسیاری است که تصادفات و رفتار رانندگان به وجود می‌آورند. یکی از وظایف مهم روانشناسان کاربردی این است که به‌منظور داشتن درک و طبقه‌بندی صحیح‌تر انواع عوامل انسانی که در تصادفات جاده‌ای نقش دارند، پژوهش‌هایی را انجام دهند. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که اصطلاح خطای انسانی، به هیچ وجه علل انسانی تصادفات و سوانح رانندگی را پوشش نمی‌دهد. در بررسی‌هایی که از عوامل انسانی این تصادفات صورت گرفته، این نتیجه حاصل شده که داشتن چارچوب نظری صحیح برای تبیین سوانح، نیازمند تمایز قائل شدن بین خطاها و تخلفات است. به نظر می‌رسد که این دو شکل از ناهنجاری، علل روان‌شناختی و شیوه‌های اصلاح متفاوتی داشته باشند. با وب سایت دانلود پرسشنامه ایران تحقیق همراه باشید.

معرفی پرسشنامه

پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) در سال ۱۹۹۰ و در ساختمان روانشناسى دانشگاه منچستر، به‌وسیله ریسون و همکارانش تنظیم و تدوین شد. این مقیاس در کشورهاى مختلف مانند انگلستان، استرالیا، چین و فنلاند اجرا و اعتباریابى شده است. این پرسشنامه شامل ۵۰ سؤال است و در یک طیف از ۰ تا ۵ درجه بندى می‌شود. پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) دارای دو عامل کلی خطاها و تخلفات است. عامل خطاها خود دارای دوزیرمقیاس لغزش‌ها یا خطاهای سهوی و اشتباهات است و عامل تخلفات نیز دارای دو زیرمقیاس تخلفات عمدی و تخلفات غیرعمدی است؛ بنابراین این پرسشنامه در کل دارای ۴ زیرمقیاس است.

نمره گذاری پرسشنامه

همکاران ما در موسسه ایران تحقیق اقدام به آماده سازی نمره گذاری کامل پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) کرده‌اند. در این فایل علاوه بر روایی و پایایی، نحوه محاسبه نمرات زیرمقیاس‌ها نیز ذکر شده است.

شما می‌توانید با خرید و دانلود پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ) از مزایای این خرید استفاده نمایید که عبارتند از:

 1. ارائه به صورت پکیج کامل
 2. دریافت فایل pdf پرسشنامه بدون آرم یا لوگو و آماده استفاده
 3. روایی و پایایی کامل ایرانی و خارجی با رفرنس‌ معتبر
 4. نمره‌گذاری کامل پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)
 5. پایه‌های نظری رفتارهای رانندگی
 6. سابقه و تاریخچه ساخت پرسشنامه رفتار رانندگی منچستر (MDBQ)
 7. پاسخگویی سریع به سوالات

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما