پرسشنامه کیفیت زندگی در بیماران ام اس MSIS-29

پرسشنامه کیفیت زندگی در بیماران ام اس MSIS-29

پرسشنامه کیفیت زندگی در بیماران ام اس MSIS-29

معرفی پرسشنامه
پرسشنامه کیفیت زندگی برای بیماران ام اس حاوی ۲۹ سوال می باشد که ۲۰ سوال اول تاثیر فیزیکی و ۹ سوال آخر تاثیر روانی ام اس برروی بیمار را می سنجد. هر یک از سوالات ۵ گزینه با نمره ۱ تا ۵ جهت پاسخدهی دارد. بیش از ۹۰ درصد ابزارهای سنجش کیفیت زندگی به زبان انگلیسی و برای استفاده در کشورهای انگلیسی زبان تهیه شده اند.

ترجمه و تطابق فرهنگی این ابزارها برای ملیت های دیگر علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه های مربوط به ابداع پرسشنامه،امکان مقایسه سیستم های متفاوت بهداشتی و جمعیت های متفاوت نژادی و فرهنگی را فراهم می کند. البته پس از ترجمه این ابزارها باید خصوصیات آماری آنها مجددا مورد ارزیابی قرار گیرد تا قابلیت اعتماد و اعتبار این ابزارها برای استفاده در شرایط جدید اثبات گردد.باتوجه به افزایش تعداد پژوهش های در رابطه با ام اس و نیز فقدان ابزار اختصاصی ام اس به زبان فارسی پرسشنامه MSIS-29 براساس راهکارهای استاندارد به زبان فارسی ترجمه و با فرهنگ ایرانی سازگار شد.

روایی و پایایی پرسشنامه

در پژوهش آیت اللهی ضرایب آلفای کرونباخ که برای بررسی سازگاری درونی هریک از مقیاس های فیزیکی و روانی محاسبه گردیده به ترتیب ۹۵% و ۸۹% می باشد که قابل قبول است.برای بررسی روایی ، روایی محتوایی پرسشنامه به تایید اساتید رسید.

روایی و پایایی: دارد (ایرانی )
مقاله بیس: دارد (یک مقاله فارسی )
مولفه: دارد (سوالات مرتبط مشخص است)
نوع فایل: ورد آفیس word
تعداد صفحات: ۶
منبع: دارد
تفسیر و نمره گذاری: دارد

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما