پاورپوینت فوم بتن و کاربردهای آن

پاورپوینت فوم بتن و کاربردهای آن

فوم بتن و کاربردهای آن
کف سازی ،شیب بندی و ساخت بلوک سبک clc
پیشگفتار
بتن از مصالح اصلی و بنیادین در ساخت ساختمان های کنونی است که می توان با ایجاد ترکیبات مختلف و افزودن مواد دیگر به ترکیبات کارایی آن را بالا برد .
از جمله موادی که می توان برای افزایش کارایی بتن به آن اضافه نمود فوم ( ماده کف ساز با پایه پروتئین شیمیایی و گیاهی ) است .
این نوع بتن علاوه بر داشتن مزایای بتن معمولی خواص دیگری مانند وزن مخصوص کم و مقاومت فشاری بالا را نیز دارا می باشد . سبکی این نوع بتن در سازه های ساختمانی باعث کاهش بار مرده ساختمان ، صرفه جویی در حجم خاک برداری و بتن مصرف شده در فوندانسیون ها و همچنین کاهش بارهای زلزله می شود .

تاریخچه فوم بتن

تاریخچه فوم بتون برمیگردد به اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی و تولید بلوک‌های اتوکلاو شده که بیشتر برای عایق کردن دیواره‌ها استفاده می‌شد. مطالعه دقیق روی ترکیب، ویژگی‌های فیزیکی و تولید فوم بتون برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ صورت گرفت. طبق آن تحقیقات نوعی ماده افزودنی در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ توسعه و ساخته شد که منجر به ظهور صنعتی فوم بتون در پروژه‌های ساختمانی شد. ابتدای کار این بلوک‌ ها در هلند برای پر کردن نقاط خالی و تثبیت جداره پایینی طبقات ساختمان (زمین) استفاده می‌شد. بعداً تحقیقات بیشتر در هلند انجام شد که نشا داده این بلوک‌های فومی می‌توانند بسیار وسیع تر به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شوند.

فوم بتن چیست؟

فوم بتن پوششی است جدید جهت مصارف مختلف در ساختمان که به علت خواص فیزیکی منحصر به فرد خود بتنی سبک و عایق با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارائه میدهد.
برای تولید این بتن از ملات ماسه ، سیمان ، ماسه بادی ، ملات فوم بتن ( از نوع پروتئین شیمیایی و گیاهی ) و افزودنیهای مجاز استفاده می گردد .

ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص، با سرعت زیادی، حباب های هوا را تولید و تثبیت نموده و کف حاصل که کاملا پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه، خمیری روان تشکیل می دهد. که توسط دستگاه های پمپاژ به علت سبکی به راحتی می توان بتن را به طبقات بالاتر انتقال داد این خمیر پس از خشک شدن با توجه به درصد سیمان دارای وزن فضایی از ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلو گرم در متر مربع خواهد بود.

اجزای سازنده:
کفافرین
مواد اولیه تولید فوم است که در تولید بتن سبک ماده اسفنجی کننده می باشد و بصورت مداوم با سیمان و آب ترکیب می شود.
کف حاصل از فوم بشکل حباب هایی در اندازه ۳/۰ تا ۸/۰ میلیمتر با وزن حداکثر ۹۰ گرم در لیتر است که در دستگاه فوم ساز تولید می گردد. (در صورتی که وزن آن تغییر نماید نشانه ای از ضعف کف و کاهش ویژگی های استاندارد برای تولید بتن سبک می باشد)

مطالب این پاورپوینت بسیارکامل ودر۳بخش مختلف بیان شده است:
– بخش اول: آشنایی کامل بافوم بتن،ویژگی ها وانواع کاربردهای آن
– بخش دوم: بررسی کامل کاربرد فوم بتن درتولید بلوک های سقفی ودیواری
– بخش سوم: بررسی کامل کاربرد فوم بتن در کف سازی و شیب بندی

بخش اول: آشنایی کامل با فوم بتن، ویژگی ها و انواع کاربردهای آن:

پیشگفتار
تاریخچه فوم بتن
فوم بتن چیست؟
اجزای سازنده (۱٫کفافرین ۲٫ سیمان ۳ . ماسه   ۴٫ آب   ۵ .افزودنی ها )
مشخصه های فوم
خواص فوم بتن (۱- عایق فوق العاده در مقابل گرماوسرما ۲ – مقاومت در برابر آتش   ۳ – برش آسان و مته کاری   ۴ – سرعت در اجرا ۵ – عدم امکان نفوذ جانوران موذی در کف سازی۶ – کاهش خطرات ناشی از زلزله به علت سبکی۷ – هزینه مالی کمتر نسبت به سبک سنتی ( پوکه ریزی و پلاستر )۸ – قابلیت پمپاژ تا ارتفاع ۳۰ متر ( عدم نیاز به بالابر )۹ – قابلیت فرم و رنگ پذیری۱۰ – دارای وزنی حجمی در حدود ۳۰۰ الی ۳۵۰ کیلوگرم در متر مربع ۱۱ – کاهش قابل توجه آلودگی صوتی ۱۲-وزن سبک ومزیتهای اقتصادی  فراوان   ۱۳-مزیت های فراوان زیست محیطی   ۱۴-صرفه جویی در حمل و نقل قطعات پیش ساخته و حذف هزینه های مصالح   ۱۵-افزایش عمر مفید ساحتمان   ۱۶-مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب   ۱۷-حذف ماهیچه کشی   ۱۸-بهترین عایق برای تاسیسات ۱۹-جلوگیری از شکستن لوله ها )
کیفیت فوم بتن به چه عواملی بستگی دارد؟
حباب های هوا در فوم بتن
انواع مایع فوم (۱-فوم پروتئینه   ۲-فوم شیمیایی   ۳-سایر فوم ها )
نکات مهم در نگهداری و مصرف انواع مایع فوم
معرفی انواع سیستم های فوم ساز( (الف) فوم ژنراتور   ب) فوم انژکتور )
مشخصات مقاومتی فوم بتن (مقاومت فشاری – مقاومت کششی)
انواع کاربرد های فوم بتن در ساختمان (۱-شیب بندی پشت بام ۲- کف بندی طبقات ۳- بلوک های غیر بار بر سبک   ۴- پانل های جدا کننده یکپارچه و نرده های حصاری جهت محوطه و کاربری در موارد خاص   ۵-استفاده در پوشش های تیر و ستون   ۶-استفاده به عنوان عایق رطوبتی   ۷-استفاده از فوم بتن در بلوکاژ کف ساختمان ها و به عنوان ماده پر کننده   ۸-استفاده در فضای پشت دیوارهای حایل ۹-استفاده ازفوم بتن درزیر سازی راه ها ۱۰-استفاده به عنوان کاهش دهنده فشار حاصل از بار های افقی و قائم در کلیه سازه های روباز و زیر زمینی  ۱۱-پر کردن معادن و یا حفره های متروکه غیر قابل استفاده در تاسیسات شهری ۱۲-استفاده به عنوان پر کننده در حفره های ریزشی کارستی و ترانشه ها ۱۳-به کار گیری جهت زیر سازی سنگ فرش و جدول کشی خیابان و فضاهای تفریحی )
دوکاربرد مهم واصلی فوم بتن

بخش دوم: بررسی کامل کاربرد فوم بتن درتولید بلوک های سقفی و دیواری

مقدمه
معرفی بلوک های بتن سبک clc
ویژگی های بلوک های بتن سبک clc
انواع بتن سبک بر اساس دانسیته (بتن سبک با دانسیته سنگین – بتن سبک با دانسیته متوسط – بتن سبک با دانسیته پایین )
مزایای به کارگیری بلوک های بتن سبک هوادار
روشهای عمل آوری بتن (روش طبیعی (هوای آزاد)- روش هوای گرم- روش به عمل آوری بتن با بخار)
مشخصات فنی بلوک های بتن سبک clc
الیاف پلی پروپیلن
فواید استفاده از الیاف پلی پروپیلن در بلوک های بتن سبک
انواع روش های تولید بلوک های بتنی هوادار (۱- انتقال فرغونی ۲-انتقال توسط جرثقیل سقفی ۳-  انتقال مواد توسط مخزن تحت فشار ۴-انتقال ریلی )
تفاوت بین بتن های کفی با بتن های گازی
پانل های فوم بتن

بخش سوم: بررسی کامل کاربرد فوم بتن در کفسازی و شیب بندی

شیب بندی کف طبقات بافوم بتن
آماده سازی طبقات برای اجرای فوم بتن
شیب بندی پشت بام بافوم بتن
اجرای فوم بتن برروی سقف های شیروانی
مقایسه اجرای کف سازی باپوکه باکف سازی بافوم بتن
جدول مقایسه هزینه تمام شده اجرابافوم بتن وهزینه اجرابا پوکه
کدام طرح اختلاط بتن سبک مناسب تر است ؟
اما آیا فقط عیار سیمان ملاک ساخت بتن سبک است ؟
طرح اختلاط بتن سبک مناسب کفسازی داخلی
طرح اختلاط فوم بتن مناسب شیب بندی بام و کفسازی پارکینگ ها
عمل آوری فوم بتن
پس از پاشش فوم بتن روی دیوار چه کنیم ؟
پیشگیری از پاشش فوم بتن
بهترین ابزار تراز فوم بتن
تاثیر نحوه ی پمپاژ بر کیفیت فوم بتن
روش اول، پمپاژ تحت فشار فوم بتن
روش دوم ، پمپاژ فوم بتن توسط منوپمپ
آیا از سطوح فوم بتن می توان بعنوان سطح نهایی محوطه بهره برداری کرد
نتیجه گیری

انواع مایع فوم

مایع فومهای مورد استفاده در تولید فوم بتن غالباً به سه نوع اصلی ذیل تقسیم میشوند:

 1. فوم پروتئینه
 2. فوم شیمیایی
 3. سایر فوم ها

فوم پروتئینه

این نوع فوم که به فوم حیوانی نیز شناخته میشود معمولاً از پروتئین های موجود در ضایعات کشتارگاهی بدست می آید. فرایند پاکسازی، هیدرولیز و تبدیل این ضایعات دامی به فوم، فرایندی پیچیده و سخت میباشد. بوی نامطبوع، آلودگی های بهداشتی و نیاز به مکان بزرگ و دور از مناطق مسکونی را میتوان از مهمترین مشکلات تولید این نوع فوم برشمرد.

مهمترین مزیت فوم های پروتئینه را میتوان پایداری حباب های ایجاد شده دانست. این مزیت به فوم کمک می کند که تا هر زمانی که گیرش سیمان به طول بینجامد، حباب را سالم نگه دارد (در برخی از فوم ها زمان گیرش سیمان، طولانی تر بوده و باعث شکست حباب میشود). این خاصیت باعث شده که این نوع فوم، بیشتر در تولید بلوک های سبک سیمانی کاربرد پیدا کند.

همچنین، این نوع فوم ها بدلیل ارزانی مواد اولیه تولید آنها، معمولاً از قیمت پایین تری نسبت به سایر انواع فوم برخوردارند.
اما گذشته از این مزیت ها عیوبی همچون ایجاد بوی نامطبوع و نیز احتمال انتقال بیماری های دامی از طریق این نوع فوم ها به انسان، شاید مهمترین عوامل کاهش استقبال از فوم های پروتئینه باشد.

برخی از تولیدکنندگان این نوع فوم ها به مصرف کنندگان خود توصیه میکنند در صورت بروز خارش در پوست، از پمادهای بتامتازون و … استفاده کنند. و برخی از کارشناسان میکروبیولوژی نیز از احتمال انتقال بیماری های عفونی از طریق زخمهای احتمالی در پوست کاربران سخن به میان می آورند.
در هر حال گذشته از موضوع احتمال آلایندگی این نوع فوم ها، موضوع مهم “استفاده از خون دامهای کشتارگاه ها یا عدم استفاده از آن” و مباحث شرعی مربوط به پاک بودن، یا نبودن این فوم ها، موضوع مهمی است که به دغدغه اصلی کاربران فوم های پروتئینه تبدیل شده است.

فوم شیمیایی

فوم شیمیایی که دارای انواع بسیار زیاد با فرمول های ترکیبی بسیار متنوعی است را میتوان پرکاربردترین مایع تولید فوم بتن دانست. با توجه به تنوع زیاد محصولات شیمیایی و امکان ایجاد ترکیبات مختلف، شرکت های تولید کننده مایع فوم بتن نیز مدل های متنوعی از مایع فوم بتن را به بازار عرضه داشته اند که هر کدام از آنها نیز دارای برخی از نقاط قوت و نقاط ضعف میباشد.

در سال های نخست عرضه این نوع فوم ها به بازار، مهمترین دغدغه مشتریان فوم، بررسی تاثیرات این مواد بر روی تاسیسات ساختمانی بود. اما بتدریج مشخص گردید که اغلب تولیدکنندگان این فوم ها، تاثیرات مواد مصرفی را بر روی دستگاه های تولید فوم بتن و تاسیسات ساختمانی بررسی نموده و از سازگاری آنها اطمینان حاصل نموده اند.

تولید کنندگان مایع فوم بتن، معمولاً مولفه های زیر را مهمترین فاکتورهای تولید فوم میدانند:

 • میزان کف دهی مایع فوم (میزان مصرف مایع فوم در هر متر مکعب)
 • میزان استحکام ایجاد شده در فوم بتن تولیدی
 • میزان سازگاری با سیمان (مخلوط شدن همگن فوم و سیمان و عدم ته نشینی سیمان پس از اجرا)
 • میزان سازگاری با انواع آبها (عدم حساسیت به نوع آب، بخصوص آبهای تصفیه نشده و دارای املاح سنگین)
 • قیمت تمام شده فوم
 • ماندگاری بالا (عدم فاسد شدن فوم با گذشت زمان طولانی، جدا نشدن ترکیبات فوم از یکدیگر، عدم رسوب)
 • نداشتن بو و رنگ نامطبوع
 • عدم ایجاد آلایندگی (عدم انتقال بیماری های عفونی و …)
 • نوع بسته بندی (امکان جابجایی، حمل و نقل و انبارش مناسب)

سایر فوم ها

برخی از فوم های تولیدی را عملاً نمی توان در هیچ یک از دو گروه بالا دسته بندی نمود. مهمترین این نوع فوم ها را می توان فوم های ترکیب شده از فوم شیمیایی و پروتئینه (حیوانی) دانست. تولیدکنندگان این نوع فوم ها، سعی کرده اند از خواص ارزانی مواد اولیه فوم های حیوانی و مقاومت و دوام بالای حباب های ایجاد شده در این نوع فوم و قدرت فوم دهی و کف سازی بالای فوم های شیمیایی بهره برده و ترکیبی جدید از اختلاط این دو نوع فوم ایجاد کنند.

در مورد این نوع فوم ها نیز باید گفت: علیرغم خواص فیزیکی مناسب و کاهش بو و رنگ نامطبوع فوم های پروتئینی، اما به علت وجود مواد اولیه حیوانی، همان عیوب فوم های پروتئینی به قوّت خود باقی خواهند بود.

نوع دیگر فوم ها، به فوم های گیاهی معروف هستند. تولید این نوع فوم ها ظاهراً بر پایه تخمیر مواد اولیه گیاهی (عمدتاً حبوبات) استوار است. اما با توجه به قیمت بالای مواد اولیه مصرفی (حبوبات)، برخی، وجود این نوع فوم ها را در بازار، زیر سوال برده و نام فوم گیاهی را نوعی نام تبلیغاتی میدانند. این گروه همچنین برخی دیگر از نامهای موجود در بازار، مانند فوم نانو، فوم اسیدی، فوم خارجی، را صرفاً نام های تجاری و تبلیغاتی جهت بازاریابی بهتر میدانند.

نکات مهم در نگهداری و مصرف انواع مایع فوم

 • بهترین دمای نگهداری مایع فوم دمای محیط است. پس سعی کنید مایع فوم را محیط دارای دمای بالاتر از ۴۰ و کمتر از صفر درجه، قرار ندهید.
 • نور مستقیم آفتاب می تواند باعث تغییر خواص مایع های فوم شود. پس توصیه می شود ظرف های نگهداری فوم را در برابر تابش مستقیم آفتاب، قرار ندهید.
 • تماس مایع فوم با هوا نیز، بخصوص در مورد فوم های پروتئینه (حیوانی) باعث تغییرات در خواص فوم میشود.
 • از باز کردن بیهوده درب ظرف های حاوی مایع فوم بتن و باز نگه داشتن ظرف ها خودداری کنید.
 • در اغلب انواع مایع فوم، توصیه می شود قبل از شروع مصرف، ظرف حاوی مایع فوم را بخوبی تکان دهید (بخصوص بعد از نگهداری های طولانی مدت).
 • چه در مورد فوم های شیمیایی و چه در مورد فوم های پروتئینه (حیوانی)، از تماس مایع فوم با چشم و دهان خودداری کنید.
 • روشهای عمل آوری بتن

روش به عمل آوری، استحکام و گیرایش نهایی بتن سبک مشابه بتن معمولی می باشد و هر چه رطوبت هوا کمتر باشد میزان آبدهی بتن پس از تولید بیشتر خواهد بود.

 • روش طبیعی (هوای آزاد)

بتن ساخته شده در تابستان مرطوب نگه داشته می شود و بیشتر در ساختمانها و سازه ها کاربری دارد. عمل آوری بتن سبک همان سیکل های ( ۲۸ روز ) بتن معمولی را در هوای باز طی می کند.
روش غیر طبیعی با کمک افزودنی ها: با افزودن ۱ تا ۲ درصد تسریع کننده به مخلوط بتن می توان سرعت تولید بتن در قالب ها را افزایش داد تا گیرایش بتن سریعتر انجام گیرد.

 • روش هوای گرم

بتن تولید شده بلافاصله در تونل های گرم قرار می گیرد. توصیه می گردد در جه حرارت داخل تونل از ۳۰ درجه بیشتر نباشد و پس از سه ساعت ۵۰ تا ۶۰ درجه افزایش یابد و همین درجه حرارت برای ۳ تا ۴ ساعت حفظ گردد. پس از گذشت ۷ ساعت حرارت دهی به روش فوق درجه حرارت باید کاهش یابد تا زمانیکه درجه حرارت تونل پس از دو ساعت به درجه حرارت محیط برسد. بدین ترتیب پس از حدود ۹ تا ۱۰ ساعت قالب ها را میتوان از تونل خارج و انبار نمود. ( توجه: باید به فضاهای خالی داخل تونل توجه خاص نمود زیرا روی درجه حرارت محیط تونل اثر می گذارد.)

 • روش به عمل آوری بتن با بخار

این روش نیز شبیه بتن معمولی می باشد به نحوی که بتن ریخته شده باید پس از ۵ تا ۶ ساعت در معرض بخار قرار گیرد در واقع زمانی که بتن شروع به سخت شدن می کند یک سیکل کامل معمولأ ۸ ساعته را طی می کند. در ۲ ساعت اولیه درجه حرارت باید به تدریج تا ۶۰ درجه افزایش یابد و برای ۴ ساعت در همین درجه حرارت حفظ گردد. از ساعت هفتم و هشتم حرارت را تا درجه حرارت محیط باید کم نمود.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما