دانلود مقاله مراحل ساخت یک ساختمان

دانلود مقاله مراحل ساخت یک ساختمان

مراحل ساخت یک ساختمان
این گزارش پیرامون تخریب و ساخت یک ساختمان چهار طبقه می باشد که ‏کارهای آن در چند مرحله صورت می گیرد.

تخریب
ابتدا تخریب بنای قدیمی جهت آماده سازی محل اجرای ساختمان جدید و احداث ‏پروژه مسکونی جدید در این مرحله با توجه  به اهمیت مکان و همچنین ‏بناهای اطراف بایستی ساختمان تخریب گردد .اولین قدم در تخریب بنای ‏قدیمی توجه به نوع بناهای اطراف آن از حیث استحکام می باشد که در این ‏پروژه بناهای سه طرف آن که سمت غرب و شرق آن  ساختمان مسکونی ‏قدیمی و فاقد اسکلت بندی بوده و فونداسیون هم ندارند و ساختمانهایی ‏بسیار ضعیف از نظر بار جانبی می باشند و سمت شمال آن هم که دیوار ‏حیاط همسایه می باشد که آن هم به جهت قدیمی بودن و همچنین مجاورت با ‏باغچه دارای پی بسیار ضعیف و قابل نشست می باشد .لذا با توجه به دو ‏طبقه بودن ساختمان به محض تخریب طبقه دوم بایستی دیوارهای همسایه ‏های شرقی وغربی شمع بندی گردد و از وارد کردن ضربه های خیلی زیاد به ‏آنها خودداری کرد پس از تمام شدن تخریب طبقه دوم نوبت به تخریب طبقه ‏اول می گردد که در اینجا با توجه به اینکه نسبت ارتفاع پروژه از ارتفاع دو ‏بنای مجاور کمتر است و به جهت اینکه این بناها بصورت ناخواسته تکیه گاه ‏هم در برابر نیروهای جانبی بوده اند لذا کار کمی مشکلتر می گردد و باید ‏بسیار با احتیاط این طبقه برداشته شود . به محض برداشته شدن سقف طبقه ‏اول و تخلیه نخله ها شمع هایی بصورت مایل از وسط ساختمان در حال ‏تخریب به ساختمان ها ی مجاور زده می شود .
سپس نسبت به برداشتن دیوارهای جانبی پروژه اقدام گردد تا اینکه ریشه ‏دیوارها نیز بیرون بیاید .‏

و بدین صورت تقریباکار تخریب پایان می یابد .اما قسمت مشکل تر اجرای ‏پروژه در خاکبرداری آن است .زیرا با توجه به نقشه یک طبقه جهت استفاده ‏برای مکان ورزشی و‎….‎بایستی ارتفاع پایین تر از سطح زمین ساخته شود . ‏بدین منظور ابتدا تا نصف پلان زمین در دو جهت هر دو ساختمان شرقی ‏وغربی خوب شمع بندی می گرددتا آنکه ارتفاع آن تقریبا نیمی از پلان ‏ساختمان باشد خاک آن نیم دیگر زمین تا ارتفاع مورد نظر برداشته می شود. ‏در این مرحله از قسمت خاک برداری شده زیر ساختمانها شمع بندی می شود . ‏البته لازم به ذکر است که گود برداری با فاصلاه یک متر ویا هفتاد سانتی متر ‏از دو ساختمان صورت می گیرد.سپس بوسیله کارگر و نه با لودر جای چند ‏شمع از جداره گود برداشته می شود تا شمعها دقیقا در مرز ساختمانها کاشته ‏شوند.
و بدین صورت نصف بعدی هم گود برداری می شود .البته بایستی توجه ‏داشت که پای شمع هاییکه در زیر ساختمان قرار می گیرند چه شمع های مایل ‏و چه شمع های عمودی نبایستی شناژها قرار گیرند در مورد شمع های ‏عمودی باید در ارتفاع تا یک متر بالاتر از سطح گود قرار گیرند تا در داخل ‏بتن فونداسیون قرار نگیرند و برای فونداسیون مشکلی پیش نیاید . و بدین ‏صورت کار خاکبرداری هم پایان می گیرد .‏

فونداسیون
مرحله بعدی کرسی چینی فونداسیون (ویا پیاده کدن واجرای شناژها ) می ‏باشد . در این قسمت طرح شناژها با گچ ریخته شده وبا آجر و ملات و ماسه ‏و سیمان عیار خیلی پایین چیده می شود اکنون نوبت به کندن و برداشتن ‏خاک مانده (فاصله تا مجاورت پی ساختمانها جانبی )میرسد که با توجه به ‏مقاومت خاک منطقه و مقاومت آن از زیر خاک برداشته می شود تا پی های ‏جانبی ساختمان هم ساخته شود . پس از اجرای شناژها نوبت به کشیدن ملات ‏مگر در کف فونداسیون می رسد .ملات مگر ملات ماسه وسیمان با عیار پایین ‏است که صرفا جهت بدست آوردن یک سطح صاف در زیز فونداسیون می ‏باشد و هم چنین قطع ارتباط بین بتن فونداسیون  ریخته شده و خاک می ‏باشد .زیرا در صورت ارتبا ط سیمان داخل بتن بهمراه آب بتن در زمان پس ‏دادن آب از بتن خارج شده و به داخل خاک  می رود و بدین ترتیب بتن پوک ‏می شود .همچنین بتن مگر ارتباط بین میلگردهای قرار گرفته در فو نداسیون ‏و خاک که باعث زنگ زدگی آنها می شود جلوگیری می کند .برای اجرای بتن ‏مگر بایستی توجه داشت که سطح فونداسیون پس از کشیدن بتن مگر باید ‏کاملا تراز و صاف باشد تا ارتفاع ساختمان  در نقاط مختلف ساختمان ‏برابر باشد .‏

دانلود مقاله مراحل ساخت یک ساختمان
5 از 1 رای


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

00.5 در انبار موجود است

راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما