مقاله دوچرخه سواری

مقاله دوچرخه سواری

ورزش دوچرخه سواری
بخشی از متن مقاله
اصول دوچرخه سواری
با خم شدن به طرف فرمان ، وزن بالا تنه را به جلو متمایل کنید. بهترین وسیله برای این امر شاخ گاوی فرمان است که از آن می توانید به نحو احسن بهره ببرید. برخلاف دوچرخه سواری بر روی سطوح هموار و جادهای آسفالت، هیچگاه در سربالایی های خاکی از روی زین بلند نشوید چرا که این عمل وزن را از روی چرخ عقب برداشته و باعث خلاص چرخیدن چرخ عقب می شود.

تاریخچه
دوچرخه وسیله ی نقلیه ای سبک و داری دو چرخ که به کمک پا زدن حرکت بکند . تاریخچه ی دوچرخه سواری ، به عنوان یک رشته از ورزش با تاریخچه ی اختراع و تکمیل خود دوچرخه ، ارتباط کامل دارد .

اسب چوبی
اولین نفر در تاریخ که سوار بر دوچرخه شد یک فرانسوی به نام سیوراک بود. سیوراک در سال ۱۶۹۰ میلادی دوچرخه ی چوبی ساخت که شاخه هایی عمودی بر روی جرخهای آن قرار داشت و هر دو چرخ به وسیله ی یک چوب افقی به هم متصل می شد . این دستگاه ، پنجه رکاب نداشت و حرکت آن به کمک فشار دادن پاها بر روی زمین صورت می گرفت .
اهالی پاریس دوچرخه سیوراک را اسب چوبی عنوان داده بودند ، اسب چوبی گرچه تعجب مردم پاریس را برانگیخته بود ، چندان مورد استقبال قرار نگرفت و فقط فروشندگان دوره گرد بودند که برای حمل بار از آن استفاده می کردند . در سال ۱۸۱۷ در شهر کارلسروهه آلمان شخصی به نام بارون فون دریاس وچرخه ی پایی کاملتری ساخت و یک زین کوچک هم بر روی آن قرار داد .
دوچرخه های فون ریاس به زود ی در چند پایتخت اروپایی به مردم معرفی شد و شخصی به نام دنیس جانسون یکی از آنها را با خود به انگلستان برد تا از روی آن بسازد و بفروشد ، دنیس جانسون کلاسهایی برای آموزش فن دوچرخه سواری ترتیب داد و با این کار مشتاقان بسیاری برای کالای خود بوجود آورد به این ترتیب ، کاروباردنیس جانسون به قدری گرفت که دوچرخه سسواری تبدیل به یکی از تفریحات محبوب و متداول روز شد .
در سال ۱۸۱۸  شخصی با نام بارون ساوربرن در فرانسه دوچرخه ای ساخت که دارای  چرخ بسیار بزرگی در جلو وچرخ کوچکی در عقب بود . به چرخ جلو این دوچرخه ی عجیب و غریب ، طنابی دایره وار به صورت حلقه بسته می شد که راننده باید آن را با دست بکشد تا چرخ جلو به حرکت درآید ودستگاه را به جلو ببرد چنین کاری فقط از عهده ی بند بازها و دوچرخه سوارهای بسیار ماهر بر می آمد . از روی این دستگاه عده ی زیادی افتادند و مجروح و معلول شدند!
د رسال ۱۸۲۱ لوئیس گومبر موفق به ساختن دوجرخه ای شد که طناب آن مانند زنجیرهای امروزی کارمی کرد و به حرکت درآوردن دوجرخه با آن آسانتر بود .
د ر سال ۱۸۳۴ آهنگری اسکاتلندی به نام مک میلان برای دوچرخه پنجه رکاب اختراع کرد تا دیگر احتیاجی به فشار پا بر روی زمین نباشد . مک میلان دوچرخه خود را بتدریج و طی چند سال چنان کامل کرد که می توانست تا ۲۲ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرد .
خود مک میلان نمایشگاههایی هم برپا داشت تا به مردم ثابت کنند که وسله نقلیه او چه اندازه مطمئن و بیخطر است .
در سال ۱۳۶۰ در فرانسه کارخانه داری به نام میشو به دوچرخه علاقه مند شد وتصمیم گرفت تغیراتی در ان به وجود بیاورد برای این کار میشو مهندس جوان و مبتکری به نام پی یر لا لمنت را به استخدام کارخانه ی خود در اورد.
لالمنت قسمت هایی از دوچرخه را که قبلا از جنس چوب بود ‘با لوله های اهنی ساخت وسپس سطح خارجی چرخ های چوبی را با نوارهای لاستیکی پوشانید ودر سال ۱۸۶۲ پی یرلالمنت دوچرخه ای ساخت که دارای رکاب بر روی چرخ جلو بود وقتی لالمنت به امریکا مهاجرت کرد دوچرخه ی ابداعی خود را هم انجا ساخت وبه بازار فرستاد دوچرخه های لالمنت در امریکا به بون شیکر معروف شدند
در سال ۱۸۷۱ در انگلستان دوچرخه ای به بازار امد که کم وبیش شبیه بون شیکر بود این دوچرخه را شخصی به نام جیمزاستانلی چنان ساخته بود که چرخی بزرگ در جلو وچرخی کوچک در عقب داشت وبا یک پدال که در مرکز چرخ جلو کار گذاشته شده بودحرکت می کرد در سال ۱۸۷۳ مهندسی به نام هاری لاوسون برای نخستین بار زنجیر چرخ را به دوچرخه افزود این زنجیر به چرخ عقب وصل می شد وبا گردش ان توسط فشار پا دوچرخه به حرکت در می امد بااین همه چون تایر دوچرخه سنگین بود واز لاستیک تو پر ساخته می شد سرعت دوچرخه چندان زیاد نبود اما در سال ۱۸۷۹ در مرکز چرخها بلبرینگ قرار گرفت واین ابداع که توسط شخصی به نام تاماس صورت پذیرفت وبر سرعت دوچرخه بسیار افزود
ودر سال ۱۸۸۱ یک شرکت سازنده ی چرخ خیاطی دوچرخهای تولید کرد که هر دو چرخ جلو وعقب ان به یک اندازه بود

تایرهای هوادار
در سال ۱۸۸۸ میلادی دانلپ از تایرهای هوادار برای دوچرخه استفاده کرد نخستین تایری که دانپ ساخت اکنون در موزه ی ادینبورو انگلستان نگهداری می شود این تایر پیش از انکه بازنشسته شود حدودپنج هزار کیلومتر کارکرده بود
در اواخر سال ۱۸۸۸ گروهبان بلفست برای کمپانی دانپ لاستیک توپی و رویی دوچرخه را سخت واز ان تاریخ تاکنون دوچرخه را به صورتی که امروز معمول است می سازد در سال ۱۸۹۶ با شروع بازیهایی المپیک مسابقات دوچرخه سواری هم به عنوان یک رشته ی ورزشی مستقل و پرطرفدار در شمار ورزشهای المپیکی قرار گرفت
در این سالها دوچرخه سواری به صورت یک تفریح همگانی در امریکا در امده بود واین ورزش و سرگرمی جدید به قدری مورد استقبال مردم قرار گرفته بود که روزهای تعطیل ویکشنبه ها به جای حضور در مراسم دعا ونیایش کلیسا پیر وجوان سوار بر دوچرخه رهسپار خارج از شهر می شدند نوشته اند که کشیش یک کلیسا برای مقابله با این وضع سوار بر کالسکه به میان جمع دوچرخه سواران می رفت وخطاب به انها با اعتراض می گفت ای غفلت زدگان روی زین دوچرخه نشستن ورکاب زدن شیوه ای درست برای رسیدن به خداوند نیست و……….


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما