مقاله ورزش قایقرانی

مقاله ورزش قایقرانی

ورزش قایقرانی
تاریخچه قایقرانی در ایران
سابقه قایقرانی در ایران به بیشت از ۷ دهه قبل برمی‌گردد. هفتاد سال پیش با حضور انگلیسی‌ها در جنوب ایران اولین باشگاه قایقرانی در مسجدسلیمان تأسیس شد. در ۵۰ سال قبل نیز اولین باشگاه بادبانی تحت‌عنوان ”یات کلاب“ در آبادان راه‌اندازی شد. در شرکت نفت جنوب ایران نیز سابقه دیرینه‌تری دارد که برای کارکنان انگلیسی شرکت ملی نفت سابق جنبه تفریحی داشته است. در اوایل دهه ۴۰ هجری شمسی چند قایق از نوع K-۱ و K-۲ (کایاک یک‌نفره و کایاک دونفره) از انگلستان به ایران وارد شد و در دریاچه سدامیرکبیر (سد کرج) که بر روی رودخانه کرج و در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال‌غرب تهران احداث شده است به آب انداخته شد و بدین ترتیب اولین پایگاه قایقرانی زیرنظر سازمان تربیت‌بدنی و تفریحات سالم ایران به‌وجود آمد. جنس قایق‌های اولیه ایران ار چوب با پوشش برزنتی و وزن آنها بالای ۲۰ کیلو برای یک‌نفره و ۲۴ کیلو برای ۲ نفره بود. قایق‌های کایاک یک نفره که امروزه در سال ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار می‌گیرند تا وزن حدود ۹ کیلوگرم کاهش وزن یافته‌اند.

از سال ۱۳۴۲ اولین فعالیت رسمی قایقرانی ایران شروع شد و مدیریت آن‌را یک افسر ارشد نیروی دریائی عهده‌دار شد. از سال ۱۳۴۴ سرهنگ امامی افسر نیروی زمینی به مدت ۳ سال ریاست آن‌را به‌عهده گرفت. از سال ۱۳۴۵ عنوان ”فدراسیون قایقرانی و اسکی روی آب“ به رسمیت شناخته شد. از سال ۱۳۴۷ مهندس حسن امامی برادر سرهنگ یاد شده ریاست فدراسیون را عهده‌دار شد و نامبرده تا سال ۱۳۵۶ در این سمت باقی‌ماند. حسن امامی مسابقات داخلی قایقرانی در مسافت‌های متعدد سالانه تشکیل می‌داد. وی شخصاً به اسکی روی آب علاقمند بود و رضا افضلی امور قایقرانی را به‌عهده داشت. پایگاه اسکی روی آب در فصل تابستان روی دریاچه سد کرج و در فصل زمستان و پائیز بر روی دریاچه سد دز (خوزستان) فعال بود. فعالیت قایقرانی نیز در سد امیرکبیر (سد کرج) و بعدها در تالاب انزلی امکان‌پذیر شد. بعدها نیروی نظامی‌های دریائی، هوائی و زمینی نیز پایگاه‌های قایقرانی خود را به ترتیب بر کناره دریاچه سد امیرکبیر بنا نهادند و مسابقات سالانه‌ای ترتیب می‌دادند.

در سال ۱۳۵۸ رئیس وقت سازمان تربیت بدنی فدراسیون قایقرانی را تعطیل و آن‌را در عنوانی به نام ”ورزش‌های آبی“ با شنا و شیرجه واترپلو ادغام کرد و عملاً این ورزش تا سال ۱۳۶۲ و تأسیس اولین فدراسیون رسمی آن تعطیل شد.

جایگاه قایقرانی ایران در آسیا: مسابقات قایقرانی قهرمان آسیا بنا به پیشنهاد رئیس فدراسیون قایقرانی ایران در کنگره سالانه ICF (فدراسیون بین‌المللی قایقرانی) که در سال ۱۹۸۳ در صوفیه بلغارستان تشکیل یافته بود، مطرح و تصویب شد و از سال ۱۹۸۵ اولین‌بار مسابقات در کشور ژاپن (در شهر کوبه) و با حضور ۷ کشور آسیائی برگزار شد و افراد تیم ایران از مقام ششم بالاتر نرفتند. دومین دوره بازی‌ها در سال ۱۹۸۷ در کشور چین برگزار شد و نتیجه برای تیم ایران مشابه سال قبل بود. از سومین دوره به بعد (اندونزی) تیم ایران به مدال طلای قهرمانی در رشته کایاک تورینگ دست یافت. تیم ایران در سال ۱۹۹۷ در کشور کره‌جنوبی در این مسابقات به ۲ مدال طلا و ۲ مدال نقره و ۱ مدال برنز در رشته‌های تورینگ مردان دست یافت.

مقاله فواید آسیب های ورزش قایقرانی

بعد از ۱۰ سال همچنین حضور در این مسابقات اولین مدال برنز تاریخ زمان قایقرانی خود در رشته کایاک سرعت ۲۰۰ متر به‌دست آورد. در سال ۱۹۹۹ به‌هنگام برگزاری هشتمین دوره مسابقات قایقرانی قهرمانی آسیا در چین پس از ۱۲ سال تیم ایران نه تنها برای اولین‌بار به مدال‌های طلائی رشته کایاک دست پیدا کرد بلکه در این مسابقات با کسب ۵ مدال طلا و ۵ مدال نقره و ۱ برنز و با اختلاف یک مدال طلا کمتر از کشور میزبان (۶ طلا و ۳ نقره) به مقام نائب قهرمانی آسیا رسید. جهت اطلاعات بیشتر برای نتایج به‌دست آمده بازی‌های آسیائی به سایت www.canoeac.com مراجعه فرمائید. از سال ۱۳۶۲ تاکنون به ترتیب آقایان جمشید فتحی (۶۶ـ۶۲)، فریدون بهرامی (۷۵ـ۶۶) و ناصر طالبی (۸۱ـ۷۵) دبیری فدراسیون قایقرانی را عهده‌دار بوده‌اند.

قایقرانی ایران در حال حاضر در زمینه کایاک یک تا ۴ نفره و در رشته‌های کانادائی (کانو) و آب‌های خروشان و کاناپولو و در استان‌های بوشهر، هرمزگان، خوزستان، اصفهان، مازندران، گیلان، تهران، کردستان، اردبیل، آذربایجان‌غربی و گلستان و آذربایجان‌شرقی و مرکزی و اردبیل و فارس و سیستان و بلوچستان و سمنان و خراسان‌ شمالی و خراسان مرکزی و قزوین و چهارمحال‌ و بختیاری و زنجان و کرمانشاه و لرستان… نیز فعالیت دارد.
مرکز آموزش و تمرینات تیم قایقرانی آب‌های خروشان و اسلالوم جمهوری اسلامی ایران بین شهرهای منجیل و رودبار بر روی رودخانه (سپیدرود) فعال است. تیم ملی آب‌های خروشان در اولین حضور بین‌المللی خود در MAY ۱۹۹۸ (کومینگ / چین) بر روی رودخانه زیبای شیفنیگ با کسب یک مدال برنز بعد از کشور فرانسه و انگلیس به مقام سوم تیمی دست یافت و مقام‌های بعدی را تیم‌های ژاپن، چین، آلمان، آمریکا، هنگ‌کنگ، چین‌تایپه و ماگائو و… به‌دست آوردند و دومین حضور بین‌المللی در سال ۱۹۹۹ با کسب یک مدال طلا و یک مدال برنز به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات دست یافت. نهایتاً در نهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۰۲ در رشته آب‌های خروشان که بر روی رودخانه کرج برگزار گردید تیم‌ملی کشور موفق به کسب ۲ مدال طلا و ۳ مدال نقره و ۳ مدال برنز گردید.

ورزش قایقرانی چیست

تیم کانوپولوی جمهوری اسلامی ایران نیز آینده درخشانی در پیش دارند. ورزش کانوپولو که ترکیبی از هندبال و واترپلو است در محیطی به ابعاد ۶/۳۳ متر در ۵/۱۷ متر و با دو گروه رقیب ۵ نفره (هر تیم ۳ نفر رزرو دارد) با قایق‌های ویژه و در ۲ وقت ۱۰ دقیقه‌ای انجام می‌گیرد. تیم‌ملی کانوپولو جمهوری اسلامی ایران با سه حضور در مسابقات قهرمانی ۱۹۹۳ ژاپن و ۱۹۹۵ چین و ۱۹۹۹ چین به ترتیب به مقام‌های پنجم و چهارم و سوم آسیا دست یافت. در سال ۲۰۰۲ نهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا که برای اولین‌بار در تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۸۱ در دریاچه آزادی برگزار گردید تیم‌ملی کانوپولو کشورمان موفق به کسب مدال‌های طلا در برخی از رشته‌های کایاک شد و در این مسابقات با ۱۰ مدال طلا، ۱۱ مدال نقره و ۹ برنز به مقام قهرمانی آسیا رسید. تیم‌ملی کانوپولو کشورمان نیز در این دوره از مسابقات به مقام نایب قهرمانی نائل شد.

نگاه به آینده: قایقرانی در ایران به سرعت رو به گسترش است. بررسی تصمیمات اجرائی فدراسیون در جلسات ماهانه هیئت‌رئیسه مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. اعضاء هیئت رئیسه فدراسیون در حال حاضر از چهره‌های شاخص و موفق و کم‌نظیر علمی و اقتصادی و مدیریت‌های ورزشی و نظامی کشور بهره‌مند است و ترکیب آن نسبت به موارد مشابه درخورد تعمق و تحسین است. نگاه هیئت رئیسه به آینده ورزش قایقرانی در زمینه‌های گسترش و توسعه پایدار از طریق استعدادیابی و نفوذ این ورزش به باشگاه‌ها، آموزشگاه‌ها، مراکز آموزشی و ایجاد یارانه برای تمرینات طبقات کم‌درآمد و کارآفرینی در حد تولید قایق‌های موردنیاز و در بعد قهرمانی به‌کارگیری حداکثر توان علمی ـ ورزشی و پزشکی ـ ورزشی کشور برای جداکردن قایقرانان از بافت عادی و پیش راندن آنان به سمت دستاوردهای قهرمانی است. در مسیر اقتصادی نیز فدراسیون با عنایت به حضور مدیران موفق امور اجتماعی و اقتصادی در بافت هیئت رئیسه تلاش برای به‌دست آوردن پشتیبانی‌های مالی را در دستورکار و برنامه‌های پیش روی دارد.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.