پرسشنامه استاندارد وسواس مذهبی

پرسشنامه استاندارد وسواس مذهبی

پرسشنامه وسواسل مذهبی پن (PIOS) یک مقیاس ۱۹ ماده ای با طیف لیکرت (پنج گزینه ای) است که توسط جاناتان اس دیوید اف و شاون پی در سال ۲۰۰۱ تهیه شده است .

این مقیاس در ابتدا دارای ۷۷ ماده بوده که بر اساس مصاحبه مولفان با بیماران وسواسی – اجباری مذهبی تهیه شده است . در ادامه تعداد ماده های این پرسشناه به ۲۹ و سپس به ۱۹ ماده تقلیل داده شد و فرم نهایی آن تحت عنوان (PIOS) مورد استفاده قرار گرفت .

روایی و پایایی :
طبق گزارش مولفان ، آلفای کل بدست آمده برای ۱۹ آیتم برابر است با ۰٫۹۳ و برای خرده مقیاس ترس از گناه ۰٫۹۰ و ترس از خدا ۰٫۸۸ به دست آمده است . همبستگی به دست آمده بین این مقیاس و آزمون MOCI برابر با ۰٫۳۶ است (در سطح ۰٫۰۱ معنادار) که حاکی از روایی ملاک مناسب این آزمون است / این مقیاس برای اولین بار است که در ایران اجرا شده است . از این رو پرسشنامه مذکور توسط کارشناسان ارشد زبان انگلیسی به فارسی برگردانده شد و در مرحله ی بعد توسط دو نفر از کارشناسان ارشد زبان انگلیسی مجددا به انگلیسی برگردانده شد و سپس توسط محققین بررسی نهایی انجام شد تا موارد مبهم اصلاح شوند . پس از انجام مطالعه مقدماتی بر روی ۳۵ نفر ، تغییراتی در برخی ماده ها صورت گرفت و پرسشنامه نهایی به دست آمد .
(توضیحات کامل در داخل فایل)

پایایی و روایی: دارد (با منبع معتبر)
ابعاد (مولفه): دارد (سوالات مربوط به هر بعد مشخص نشده است)
نوع فایل: پی دی اف
تعداد صفحات: ۱۳
منبع: دارد (منبع پرسشنامه + منبع پایایی)
تعریف مفهومی: دارد
نمره گذاری و توضیحات: دارد
گارانتی: دارد

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.