مقاله طراحی بیمارستان

مقاله طراحی بیمارستان

طراحی بیمارستان

مقدمه
یکی از اماکن عمومی که اهمیت زیادی در اجتماع دارد بیمارستان است. بیمارستان با توجه به نوع کاربری باید دارای خصوصیات و ویژگیهای خاص باشد ، بیمارستانها از نظر اندازه امکانات با یکدیگر تفاوت دارند که در زیر امکانات یک بیمارستان در حد متوسط بررسی می شود .

طراحی کلی بیمارستان

زمینی که برای بیمارستان انتخاب می شود باید در محیطی واقع شده باشد که سر و صدا تا حد امکان بسیار کم بوده و محیط کاملاً آرام باشد . اندازه زمین (شامل محوطه ساختمان) باید مساوی یا بزرگتر از ۷۵ متر مربع برای هر تخت باشد ، برای بعضی از بیمارستانهای مخصوص این مقدار تا حد ۱۵۰ مترمربع برای هر تخت می تواند افزوده شود و مورد بیماریهای واگیردار و مسری این مقدار به ۲۰۰ متر مربع برای هر تخت می رسد .

بلوکهایی که نمای جلویی بخش آن به سمت جنوب باز می شود با تقریباً ۸۰ متر از راه آهن و جاده های اصلی فاصله داشته و ۴۰ متراز جاده با ترافیک محلی دور باشد .

تمام اطاق خوابهای بیمارستان در روز نور را بدون هیچ مانعی احتیاج دارد و این نور در صورتی قابل قبول خواهد بود که :
الف) زاویه انتشار نور از سر جداساز کریدور تا لبه بام یا دیش برآمدگی سرطاقی ساختمان ها یا برجستگی طبیعی زمین و غیره تقریباً ۱۶ درجه و برای اطاقهای روز تقریباً ۲۴ درجه باشد .
ب) زاویه انتشار نور روز به سر درگاه پنجره یا سرطاقی پیش آمده تقریباً ۲۰ درجه باشد .

محل (موقعیت) زمین :

بیمارستان در مکانی باید واقع شود که قابل دسترسی توسط وسائل انتقال عمومی بوده ، اما دور از ترافیک باشد و دارای دسترسی مستقیم باشد .

اندازه بیمارستان

تعداد تخت مورد لازم برای بیمارستان در هر ناحیه بستگی به بهداشت کلی فردی ، نوع کار خانه های محلی ، آب و هوا ، وضع توقفدر بیمارستان و غیره دارد ، احتیاج به تخت های بیمارستان به دلیل مکانیکی شدن کارخانه ها و همین طور زراعت و افزایش استفاده کننده های اتومبیل و غیره ، امروزه زیاد شده است .

بیمارستانها از نظر اندازه به دو دسته تقسیم می شوند

الف) بیمارستانهای عمومی کوچک که دارای کمتر از ۵۰۰ تخت با قسمتهای جراحی و پزشکی می باشد .
ب) بیمارستانهای عمومی ناحیه ای که دارای ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ تخت با تمام قسمتهای مخصوص که مورد استفاده بیمارستانهای کوچک و پزشکان محلی بوده و در صورت امکان وسائلی برای تدوین و تحقیق نیز دارند .

بیمارستانها دارای قسمتهای مختلفی مانند :

  1. اطاق های خواب
  2. بخش اورژانس
  3. واحد پرستاران
  4. فضای باز
  5. سالن انتظار و غیره می باشد .

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.