پاورپوینت تعهد سازمانی

پاورپوینت تعهد سازمانی

تعهد سازمانی
تعهد سازمانی یکی از متغیرهای مهم مدیریت می باشد ، که یادگیری این مفهوم برا ی دانشجویان مدیریت لازم است، می توانید همین حالا این کتاب را دانلود کنید!

مفهوم تعهد سازمانی
درتحقیقات انجام شده درباره سازمان، سه نوع نگرش عمده بیشترین توجه را از سوی محققان به خود جلب کرده است. این سه نگرش عبارتند از : ا- رضایت شغلی (job satisfaction) 2- وابستگی شغلی (job involvement) 3- تعهد سازمانی (organizational commitment). تعهد سازمانی یک نگرش مهم شغلی و سازمانی است که در طول سال های گذشته مورد علاقه بسیاری از محققان رشته های رفتار سازمانی و روانشناسی خصوصا روانشناسی اجتماعی بوده است. (رکنی نژاد،۱۳۸۶)
تعهد در فرهنگ لغت آکسفورد به معنای الزامی که آزادی عمل را محدود می کند آمده است. (فرهنگ لغت آکسفورد،۱۹۶۹)
پورتر و همکارانش (۱۹۷۴)تعهد سازمانی را پذیرش ارزش های سازمان و درگیر شدن در سازمان تعریف کرده اند. به اعتقاد آنها معیارهای اندازه گیری تعهد سازمانی شامل انگیزه بالا، قبول سازمان و پذیرش اهداف آن، آمادگی برای تلاش فراوان و علاقه مندی برای حفظ عضویت در سازمان می باشد.

چات من و اورایلی (۱۹۸۶) تعهد سازمانی را به معنی هدایت و پیوستگی عاطفی با اهداف یک سازمان به خاطر خود سازمان و دوری از ارزش های آن تعریف کرده اند. (وسیله ای برای دستیابی به اهداف دیگر)(رنجبریان،۱۳۷۵)
از نظر رابینز (۱۳۷۴): تعهد سازمانی حالتی است که فرد سازمان را معرف خود می داند و آرزوی باقی ماندن در سازمان را دارد.

ابعاد تعهد سازمانی
اتزیونی: ۱- تعهد اخلاقی ۲- تعهد حسابگرانه یا عقلانی ۳- تعهد انتقال پذیر
آلن ومایر : ۱- تعهد عاطفی ۲- تعهد مستمر ۳- تعهد هنجاری
پارسونز:۱- تعهد رابطه ای(وفاداری به همکاران) ۲- تعهد سازمانی (وفاداری به سازمان) ۳- تعهد حرفه ای (وفاداری به حرفه) ۴- تعهد کاری (وفاداری به جامعه)

فهرست مطالب
مفهوم تعهد سازمانی
ابعاد تعهد سازمانی
مدل هایی از تعهد سازمانی
پرسشنامه های تعهد سازمانی
تحقیقات انجام شده در خارج
تحقیقات انجام شده در داخل
منابع

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 5000 تومان

تعداد صفحات: 31

فرمت فایل: پاورپوینت