مقیاس دلبستگی بزرگسال AAI

مقیاس دلبستگی بزرگسال AAI

پرسشنامه مقیاس دلبستگی بزرگسالان AAI

مقیاس دلبستگی بزرگسال: پرسشنامه، روش اجرا و نمره‌گذاری (نسخه فارسی)
مقیاس دلبستگی بزرگسال بر حسب هدف‌ های اختصاصی هر پژوهش به دو شکل ۱۵ و ۳ ماده‌ای قابل اجراست. شکل ۱۵ ماده‌ای برای سنجش «دلبستگی به دیگران به طور کلی» مناسب‌ تر است.

در توضیح ابتدایی مقیاس برای پاسخ‌ دهندگان مشخص شده است که منظور از دیگران افراد نزدیک مثل مادر، پدر، همسر و دوستان است. این شکل از مقیاس قابلیت استفاده برای یک گروه از این افراد نزدیک را هم دارد.

برای مثال، شما می‌توانید در توضیح مقیاس و در عبارت‌های پانزده‌گانه آن به جای «دیگران» و «کسی» اختصاصاً کلمه «همسر» را جایگزین کنید تا فقط دلبستگی به همسر سنجیده شود. شکل ۳ ماده‌ای مقیاس، به تفکیک دلبستگی به مادر، پدر، همسر و دوستان را بر حسب سه عبارت که هر یک تعیین‌کننده یک سبک دلبستگی است، می‌سنجد.

پژوهشگر می‌تواند با توجه به هدف‌های خاص پژوهش، دلبستگی شخص را نسبت به هر یک از این افراد بسنجد. مناسب‌ ترین روش سنجش دلبستگی در هر دو شکل مقیاس، اتخاذ رویکردی ابعادی است که براساس آن هر فرد ممکن است درجاتی از ایمنی یا ناایمنی (اجتناب‌ ورزی و دو سوگرایی) را در دلبستگی به یک شخص خاص و یا به طور کلی به دیگران نشان دهد.

در معرفی مقیاس دلبستگی بزرگسال، هر پژوهشگر بر حسب نمونه مورد مطالعه و هدف‌های خاص پژوهش، می‌تواند ویژگی‌های جمعیت‌ شناختی و بالینی مورد نظر را اضافه کند تا توسط پاسخ‌ دهندگان تکمیل شود.

تعداد سوالات دلبستگی به دیگران به طور کلی: ۱۵
تعداد سوالات دلبستگی به دیگران به طور خاص: ۳
نمره‌گذاری
منبع

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.