مقاله شهرنشینی

مقاله شهرنشینی

شهرنشینی

مقدمه مقاله
پیدایش شهر و شهرنشینی به قرن ها پیش بازمی‌گردد. این پدیده، فقط تحول جغرافیای را نشان نمی‌دهد بلکه همراه آن، نوع تفکر، نوع زندگی انسان دچار تغییر گردید. بتدریج شهرها بزرگتر و به شکل جدیدتری تبدیل شد تا به امروز که هر شهری، میلیون‌ها انسان را در بر می‌گیرد. همان طوری که انسان بر شهر و ساختار آن تأثیر داشته، شهر نیز بر انسان و رفتار و اندیشه وی تأثیر می‌گذارد.

بررسی چنین حوزه‌ای مربوط به جامعه‌ شناسی شهری می‌باشد. ایران نیز دچار تغییر و تحولات شهری بوده‌ است. عامل اصلی در سکونت مردم در زمان کهن، آب بوده‌ است. در این تحقیق به بررسی و شناخت یکی از شهرهای کشورمان، سمنان پرداخته‌ایم.

این تحقیق شامل دو بخش می‌باشد، بخش اول مربوط به شهر و نظریه‌ های شهری و بخش دوم مربوط به شهر سمنان است، که تمام مطالب به چهار قسمت شرایط اقلیمی، آثار و مشاهیر تاریخی، امکانات و تسهیلات شهری و حوادث اخیر سمنان، تقسیم‌بندی شده‌است. امید است که نتایج بدست آمده عاملی در جهت شناخت بیشتر نقاط سرزمین‌مان و ارتقاء دانش ما باشد.

فصل اول

شهر و شهرنشینی

دو مفهوم شهرگرایی urbanism و شهرنشینی urbanization از هم متمایز می‌باشد. به نظر عده‌ای مانند کوین، دیوید کانتیپر،شهرگرایی برای شناخت سکونت در شهر و شهرنشینی برای شناسایی شیوه خاصی از زندگی که با سکونت در شهرها بوجود می‌آید، بکار می‌روند. افراد دیگری مانند ارنست‌‌ برگل، گلن‌ بی‌ یر، لوئیز‌ورت نیز چنین نظری دارند.

شهر از آغاز به عنوان منبعی برای نوآوری و بدعت‌گذاری بوده‌است. این نوع‌آوری نه تنها در تکنولوژی و صنعت بلکه در دین، فلسفه و افکار عمومی نیز بوقوع پیوست.

تعریف مفهوم شهر

شهر یک مفهوم تجریدی است و عناصر متشکله آن عبارت است از: ساختمان‌ها، ساکنان وسایل حمل‌ و نقل و غیره که دارای ماهیتی عینی هستند.
دو ملاک اساسی را برای تعریف شهر در نظر گرفته‌اند.

تاریخچه پیدایش شهر

نخستین شهرها چگونه بوجود آمدند

فهرست مطالب
مقدمه ۱
فصل اول : شهر و شهرنشینی
۱-۱ تعریف و مفهوم شهر
۲-۱ تاریخچه پیدایش شهر
۳-۱ شهرهای غول‌ آسا
فصل دوم : شهرنشینی در ایران
۱-۲ پیدایش شهر در ایران
۲-۲ تاریخچه پیدایش شهر در ایران
۱-۲-۲ دوران باستان
۲-۲-۲ دوران بعد از ظهور اسلام
فصل سوم : نظریه‌های شهر و شهرنشینی
۱-۳ نظریه‌های شهری
۲-۳ نظریه‌های جامعه‌ شناختی شهری
فصل چهارم : شهر سمنان
۱-۴ شرایط اقلیمی و جغرافیایی
۲-۴ آثار و مشاهیر تاریخی
۱-۲-۴ وجه تسمیه
۲-۲-۴ زبان
۳-۲-۴ آثار تاریخی
۴-۲-۴ مشاهیر تاریخی
۳-۴ امکانات و تسهیلات شهری
۴-۴ حوادث اخیر سمنان
و…..

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 48

فرمت فایل: WORD