تحقیق جغرافیای شهر گلوگاه

تحقیق جغرافیای شهر گلوگاه

جغرافیای شهر گلوگاه
حدود موقعیت و قلمرو جغرافیایی
شهرستان گلوگاه یکی از شهرستانهای استان مازندران می باشد که از شمال به خلیج گرگان، از شرق به استان گلستان (بخش بندر گز و از جنوب به هزار جریب، خط الرأس کوه جهان مورا) و از مغرب به بهشهر متصل می‌باشد. این شهرستان بین عرضهای ۳۵ دقیقه و ۳۶ درجه تا ۴۵ دقیقه و ۳۶ درجه عرض شمالی و طولهای ۴۳ دقیقه و ۵۳ درجه تا ۵۶ دقیقه و ۵۳ درجه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. طول این شهرستان از غرب به شرق ۳۰ کیلومتر و از شمال به جنوب در حدود ۷۰ کیلومتر (روستای بارکلا) می‌باشد. بیشترین فاصله از شمال به جنوب از روستای بارکلا تا سواحل خلیج گرگان را در بر میگیرد. شهر گلوگاه بعنوان مرکز شهرستان گلوگاه در ۲۵ کیلومتری شرق بهشهر قرار دارد این شهر در کنار جاده آسفالته سراسری بهشهر – گرگان و راه آهن سراسری تهران – گرگان واقع شده است.
با توجه به نقشه توپوگرافی ،‌ این شهرستان را می توان به دو قسمت کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم کرد که یک سوم از اراضی آن کوهپایه‌ای و جنگلی (کوهستانی) و دو سوم از اراضی آن در محدوده اراضی جلگه ای قرار دارد. بخش ساحلی در قسمت شمالی شهرستان گسترش دارد و به صورت ماسه زار و شوره زار می‌باشد. بخش جلگه ای حد فاصل قسمت شمالی و کوهستانی واقع شده و اکثر روستاهای پر جمعیت و همچنین شهر گلوگاه و فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی شهرستان در این پهنه قرار دارند که در این قسمت ۹ روستا استقرار دارد. بخش کوهستانی این شهرستان با پوشش جنگلی نمایان است و بیشتر مساحت شهرستان را تشکیل می دهد که سکونت گاه ها به صورت پراکنده و کم جمعیت می‌باشد. در این قسمت ۱۶ روستا واقع شده است.
در این پهنه مهمترین کوه شهرستان جهان مورا با ارتفاع ۱۵۶۲ متر در ۲۲ کیلومتری شهر گلوگاه در محدوده دهستان کلباد واقع شده است. جهت این کوه شمال شرقی – جنوب غربی بوده و دور مختصات جغرافیای به طول ۵۳ درجه و ۲۶ دقیقه و عرض ۳۶ درجه ۳۹ دقیقه قرار دارد. بارمت کوه و غیره از جمله کوههای نزدیک این شهرستان میباشد.

تقسیمات سیاسی شهرستان گلوگاه
بخش گلوگاه در تاریخ ۲۹/۴/۱۳۸۴ به شهرستان گلوگاه ارتقاء یافته است. این شهرستان بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی دارای ۱۲/۳۹۶ کیلومتر مربع وسعت یک مرکز شهری دو بخش به نامهای مرکزی و کلباد چهار دهستان به نامهای آزادگان، توسکا چشمه ،‌ کلباد غربی و کلباد شرقی و ۲۶ آبادی دارای سکنه و یک مرکز شهری به نام گلوگاه می‌باشد. دهستانهای آزادگان و توسکا چشمه جزء‌بخش مرکزی و دهستانهای کلباد شرقی و کلباد غربی جزء‌بخش کلباد این شهرستان می باشند.

جدول تقسیمات سیاسی شهرستان گلوگاه به تفکیک بخشها، دهستانها و روستاها

نام بخش نام دهستان مرکز دهستان روستاها
مرکزی آزادگان خورشیدکلا خورشید کلا،نظام محله ، تپه
توسکا چشمه نیالا اوارد، رمدان، نیالا، مصیب محله، همچان ،‌وزوار، آغوزدره، چین پارچ، ویوا، دهی، کلکت، بارکلا، لت کومه ،‌نصرآباد، تیله نو
کلباد کلباد شرقی لمراسک لمراسک، تیرتاش، سراج محله
کلباد غربی قلعه پایان مهدیرجهقلعه پایان، سنکیابسر،‌ولمازو، ریحان آباد

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 13

فرمت فایل: WORD