فرایند تصمیم گیری خریدار و مصرف کننده

فرایند تصمیم گیری خریدار و مصرف کننده

فرایند تصمیم گیری خریدار و مصرف کننده
مقدمه مقاله
عصر امروز عصر اطلاعات است و افرادی که از اطلاعات صحیح و قدرت تجزیه و تحلیل بیشتری برخوردارباشند در راه نیل به اهداف و برتری در بازار سر آمد ترند. تنوع محصولات و خدمات مختلف در بازار از یک طرف و وجود اطلاعات ناصحیح و فریبنده از طرفی دیگر لزوم بررسی دقیق اطلاعات ودر نظر گرفتن تمامی جوانب را از طرف مصرف کننده یا سرمایه گذار بیش تاز پیش معلوم می نماید. این مطلب در مورد بازارهای عادی و خریدهای معمول و عادی نیز صادق است چه بسرد به اینکه فردی بخواهد قدم در بازاری چون بازار بورس اوراق بهادار گذارد که خرید و فروش ویا انتخاب اوراق مطلوب و مورد نظر به در نظر گرفتن عوامل بسیاری مرتبط است. اصولاً سرمایه گذار باید بررسی وسیعی در مورد خرید و فروش سهام عادی انجام داده و عوامل زیادی را مد نظر قرار دهد . زیرا که نقد ترین دارایی خود را تبدیل به اوراقی بهادار می کند که سود و زیان آن همواره با ریسک و خطر مواجه است. و اگر بدون توجه به یکسری عوامل اقدام به سرمایه گذاری نماید نتایج مطلوبی حاصل نمیشود. سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادارنقش بسزایی در رشد و توسعه اقتصاد کشورها دارد و این مهم وقتی حاصل می شود که اطلاعات مربوط به تغییرات قیمت سهم به طور تمام و کمال در اختیار همه خریداران و فروشندگان قرار گیرد واز رانت اطلاعاتی و استفاده از اطلاعات محرمانه جلوگیری شود.

بورس اوراق بهادار تهران در حدود سال ۱۳۴۶ به طور متمرکز آغاز به کار کرد ولی به دلایل خاص مربوط به آن زمان و نیز با شروع انقلاب اسلامی و آغاز جنگ فعالیت آن به طور جدی متوقف گردید . پس از دوران جنگ وتقریباً از اوایل سال ۱۳۶۸فعالیت مجدد بورس تهران شروع شد و به تدریج توسعه بیشتری یافت. این توسعه بویژه در سالهای اخیر نمود بیشتری یافته و شرکتهای زیادی متقاضی پذیرش در بورس اوراق بها داربوده اند و چنانچه پیش بینی می شود امید است که ارزش آنРتا پایان سال ۱۳۸۴ به ۱۰۰میلیارد دلار بالغ شود . در این میان تلاش زیلدی برای جذب پس اندازهای سرگردان افراد در دیگر نقاط کشوربه سمت این بازار انجام پذیرفته است که افتتاح شعبات مختلف و آغاز به کار بورسهای منطقه ای در مراکز استانهای کشور میتوان گامی در این جهت دانست . تبلیغات انجام شده توسط رسانه ها ی گروهی و مطبوعات نیز در جهت آشنایی هر چه بیشتر مردم به سرمایه گذاری در این بازار نیز قابل توجه است . در این میان هر چند تعداد خریداران و ارزش معاملات تغییر محسوسی یافته است اما همچنان تعداد زیادی از سرمایه گذاران به دلیل عدم شناخت کافی و عوامل مختلف دیگر ترجیح میدهند که از دور نظاره گر بورس اوراق بهادار باشند . متاسفانه در حال حاضر علی رغم اینکه بیش از ۳۰سال است که بازا بورس کشور فعال می باشد اما تنها ۳تا۵درصد افرادجامعه آن هم به طور غیر شفاف حاضر به سرمایه گذاری در این بازار هستنند در حالی که در برخی کشورها بیش از ۵۰درصد افرا جامعه در بورس سرمایه گذاری می کنند.
تا کنون در کشور ما تحقیقات زیادی در زمینه بررسی تاثیر اطلاعات حسابداری و گزارشهای مالی در تصمیم گیری سرمایه گذاران در بورس انجام شده است . اما در این تحقیق مفهوم محتوی اطلاعاتی بر معنای کیفیت اطلاعات به صورتی عام مورد استفاده قرار گرفته است تا مشخص شود که سرمایه گذاران به چه نوع اطلاعاتی بیشتر توجه کرده ودر تصمیم گیری خود چه نوع رفتاری را نشان می دهند ، به عبارت دیگر آیا مبنای تصمیم گیری سرمایه گذاران در بورس ایران بر اساس تجذیه و تحلیل اطلاعات پردازش شده در قالب رونها ، شاخصها ، و پارامتردر یک افق زمانی بلند مدت است و یا تنها بر اساس تکیه بر اخبار و اطلاعات خام و جو عمومی بازار و دنباله روی از دیگران انجام میشود .

همچنین ببینید : پرسشنامه تصمیم گیری خرید

فهرست مطالب:
مقدمه
تصمیم گیری و فرایند تصمیم
نظریه های تصمیم گیری
الگوی تصمیم گیری
فرایند تصمیم گیری خریدار و مصرف کننده
مرحله اول: شناخت نیاز
مرحله دوم: کسب وجمع آوری اطلاعات
تفاوت داده واطلاعات
ارزش اقتصادی اطلاعات
حسابداری به عنوان یک سیستم اطلاعاتی
محتوای اطلاعاتی گزارشهای مالی
مرحله سوم: ارزیابی گزینه ها
مرحله چهارم: تصمیم خرید
مرحله پنجم: رفتار پس از خرید
انواع حل مسأله خرید
عوامل مؤثر در فرایند تصمیم گیری خرید
عوامل فرهنگی
فرهنگ
زیر مجموعه های فرهنگی
طبقه اجتماعی
عوامل اجتماعی
گروه های مرجع
خانواده
نقش و مقام اجتماعی
عوامل شخصی
سن و مرحله زندگی
شغل
وضع اقتصادی
شیوه زندگی
شخصیت و تصویر خویشتن
عوامل روانی
انگیزش
ادراک (پنداشت)
یادگیری
نگرش و باور
معیارهای تصمیم گیری در بازار اوراق بهادار
نوع بازده اوراق بها دار
ریسک اوراق بهادار
انواع ریسک
ریسک مالی
ریسک تجاری
ریسک ورشکستگی
ریسک تورم
ریسک نوسان نرخ بهره
تعریف بورس اوراق بهادار
تاریخچه بورس اوراق بهادار در جهان
تاریخچه بورس اوراق بهادار در ایران
بررسی اجمالی عملکرد بورس اوراق بهادار تهران از شروع تا کنون
فن اوری اطلاعات : تنگنای رشد بورس اوراق بهادار تهران
نارسایی سیستم معاملات بورس
نارسایی های سیستم اطلاع رسانی
بازار سرمایه
بازارهای اولیه
بازارهای ثانویه
تئوری بازار کارا (۱)
شکل قوی بازار کارا
شکل ضعیف بازار کارا
شکل نیمه قوی بازار کارا
مفهوم نیمه کارا بودن بازار برای حسابداری
محتوای اطلاعاتی قیمت سهام
سرمایه گذاری وانواع سرمایه
انواع سرمایه گذار و هدف آنها از سرمایه گذاری
مشخصات لازم برای یک سرمایه گذار ریسک پذیر
صبر و شکیبایی
جرأت
زیرکی و آگاه بودن
احساساتی نبودن


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.