مقاله فرسایش و راه های مقابله با آن

مقاله فرسایش و راه های مقابله با آن

فرسایش و راه های مقابله با آن
مقدمه مقاله
فرسایش که به آلمانی Abtrag وبه فرانسه و انگلیسی Erosion گفته می‌‌شود، از کلمه لاتین Erodere گرفته شده و عبارت است از فرسودگی و از بین رفتگی مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب یا باد.

خاک یکی از مهمترین منابع طبیعی هر کشور است. امروزه فرسایش خاک به عنوان خطری برای رفاه انسان و حتی برای حیات او به شمار می‌رود. در مناطقی که فرسایش کنترل نمی‌شود، خاک ها به تدریج فرسایش یافته، حاصلخیزی خود را از دست می دهند.

فرسایش نه تنها سبب فقیر شدن خاک و متروک شدن مزارع می گردد و از این راه خسارات زیاد و جبران ناپذیری را به جا می گذارد، بلکه با رسوب مواد در آبراهه ها، مخازن سدها، بنادر و کاهش ظرفیت آبگیری آنها نیز زیانهای فراوانی را سبب می‌گردد. بنابر این نباید مساله حفاظت و حراست خاک را کوچک و کم اهمیت شمرد.

اگر استفاده خاک بر اساس شناسایی استعداد و قدرت تولیدی آن ومبتنی بر رعایت اصول صحیح و علمی باشد، خاک از بین نمی رود. فقط در سایه حمایت پوشش نباتی(درختان یا سایر گیاهان) بوده که فرسایش خاک بسیار کند شده و تعادلی در تشکیل و فرسایش خاک ایجاد گردیده است

فهرست مطالب
۱- مقدمه ۳
۲- اهمیت فرسایش ۴
۳- انواع فرسایش ۵
۴- مراحل مختلف فرسایش ۷
۵- اشکال مختلف فرسایش ۸
۶- اثر و نتیجه فرسایش ۱۴
۷- مبارزه با فرسایش خاک ۱۷
۸- مبارزه با فرسایش آبی ۱۸
۹- مبارزه با فرسایش بادی ۲۹
۱۰- منابع و مراجع ۳۷

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 38

فرمت فایل: WORD