پکیج (پروتکل) درمانی آموزشی معنا درمانی گروهی

پکیج (پروتکل) درمانی آموزشی معنا درمانی گروهی

پروتکل درمانی آموزشی معنا درمانی گروهی

توضیحات پکیج درمانی آموزشی روانشناسی
مبانی نظری و اصول آموزشی در جلسات درمانی
آماده سازی در ۱۰ جلسه درمانی
دارای رفرنس معتبر و به شیوه APA
توجه: این پکیج (پروتکل) شامل مبانی نظری متغیر مربوطه به صورت کامل و شرح جلسات برای آموزش و اجرا می باشد. لازم به ذکر است که این پکیج برگفته از مقاله های کارشناسی ارشد و دکتری دفاع شده می باشد و در تحقیقات مختلف مورد استفاده قرار گرفته و با جامعه و نمونه ایرانی سنخیت کامل دارد.

نمونه ای از مبانی نظری و جلسات درمانی پکیج مورد نظر

جیمز سی. کرونباخ (۱۹۷۳) معناتحلیل گری را به منظور کاربرد عملی مرحله به مرحله اصول معنادرمانی فرانکل ابداع نمود که در آن با فعالیت های عینی از افراد خواسته می شود تا معنا و قصد خود را در زندگی بیابند. کرونباخ اصطلاح تحلیل را به جای درمان برگزید چرا که می خواست نشان دهد شرکت کنندگان در معناتحلیل گری لزوما نباید بیمار روانی باشند. معنا درمانی روشی از رویکرئ وجودی است که زمینه ی فلسفی و نظری عالی برای کار گروهی فراهم می آورد. معنادرمانی می تواند ساختار مفهومی را برای کمک به مراجعان جهت چالش با یافتن معنا در زندگیشان پیدا کند. این شیوه روی ۴ علاقه ی مهم که ریشه در هستی انسان دارد تاکید می کند. مرگ، آزادی، تنهایی و بی معنایی.

روند کلی از معناتحلیل گری گروهی که در زیر ارائه شده است بر اساس کار های هوتزل (۲۰۰۲) می باشد. این طرح حاصل تجارب صورت گرفته با درمانجویان گوناگون در طی سال های متمادی است. در هر مرحله خاص از معناتحلیل گری، طرح از انعطاف پذیری برخوردار است به این معنی که بر اساس نیازهای گروه های خاص از درمانجویان، زمان های در نظر گرفته شده، تمرینات و موضوع بحث ها می تواند تغییر یابند.

طرح معنا تحلیل گری که در زیر ارائه شده است برای گروهی متشکل از ۷ تا ۱۰ نفر که دارای اختلال شدید نمی باشند و زمان تقریبا ۲۰ ساعت در نظر گرفته شده است. جلسات به مدت یک ساعت، پنج بار در هفته، برای دو هفته متوالی با یک ساعت تکلیف در پایان هر جلسه به اجرا در می آیند. هر چند درمان با سایر برنامه های زمانی نیز موفق بوده است (از اجرای همه ۱۰ جلسه به صورت فشرده در دو روز متوالی گرفته تا هفته ای یک جلسه به مدت ۱۰ هفته). برای درمانجویان دارای اختلال شدید از جمله بیماران مزمن بستری روانپزشکی، نشان داده شده است که درمان هنگامی موفق تر است که تعداد جلسات بیشتر باشد و تکالیف عینی تر و رهنمودی تر باشند.

در خلال این معناتحلیل گری، تمرینات گروهی و تکالیف منزل به منظور نیل به مقاصد زیر ارائه می گردد:

  1. کمک به شرکت کنندگان برای شفاف سازی ارزش هایی که به گونه ای ویژه برایشان معنادار می باشند.
  2. تعیین اهداف معقول
  3. حصول اطمینان از اینکه اهداف شرکت کنندگان ارزش های معنی دار شخصی آنها را محقق می سازد
  4. برنامه ریزی عملی برای نیل به اهداف
  5. شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت کنندگان که بر نیل به اهدافشان تأثیر گذار می باشند.
  6. لحاظ کردن نقاط قوت و ضعف در برنامه ریزی برای نیل به اهدافی که ارزش های شرکت کنندگان را محقق می سازند.

جلسات به شرح زیر می باشند:

جلسه اول
مقدمه: شرکت کنندگان بیان می نمایند که کیستند و چرا تصمیم به مشارکت گرفته اند.
اطلاعات پایه ای در مورد معنادرمانی (هستی شناسی وجودی و ۴ مفهوم مرگ، تنهایی، ازادی و بی معنایی) و خط سیر مورد نظر معناتحلیل گری (روند ۱۰ جلسه ای درمان)

بحث: پرسش هایی در ارتباط با معنادرمانی – معناتحلیلی
توضیح فن آگاهی از ارزش ها: هدف این فن این است که هر فرد به طور مجزا ارزش هایی را بیابد که برای شخص او معنادار است. به طور خلاصه فن اگاهی از ارزش ها شامل مجموعه ای از تمرینات ذهنی است که شامل چارچوبی سه مرحله ای بدین شرح می باشد:
بسط آگاهی هوشیارانه: به شرکت کنندگان آموزش داده می شود تا به زندگیشان از زوایایی متفاوت از زاویه دید معمول روزانه بنگرند. معمولا در این مرحله با پرسیدن سوال چه می خواهید باشید به شرکت کنندگان کمک می شود.

تحریک تخیل خلاق

بعد از آن که شرکت کنندگان به سوال چه می خواهید باشید پاسخ دادند، از آن ها پرسیده می شود چه ارزش هایی منجر شده است تا آن ها این پاسخ ها را بدهند. شرکت کنندگان در این مرحله می توانند از روش بارش مغزی استفاده کنند.
نمایان سازی ارزش های شخصی: شرکت کنندگان در این مرحله ۲ یا ۳ ارزش را ارزش های مرحله ی قبل انتخاب می کنند. ارزش های انتخاب شده ارزش هایی هستند که معناداری بیشتری برای فرد دارند.

تمرین گروهی: پیاده کردن فن آگاهی از ارزش ها در بین اعضای گروه (درمانگر نام افراد و پاسخ های حاصل از تمام تمرینات گروهی را روی تخته سیاه می نویسد).

تکلیف منزل: آغاز نمودن اکتشاف ارزش های خلاقیتی
شرکت کنندگان فهرستی از پنج شغل که قبلا داشته اند تهیه می نمایند و ابتدا شغلی را که مدت طولانی تری بدان اشتغال داشتند را ذکر می نمایند.
شرکت کنندگان پنج شغل را که هرگز اجرا ننموده اند اما می توانند از آن لذت ببرند را فهرست می نمایند . به قسمی که شغلی را که بیشترین لذت را از آن می توانند ببرند اول ذکر نمایند.

شرکت کنندگان پنج دستاورد خشنودکننده را فهرست می نمایند و دستاوردی که بیشترین رضایت و خشنودی شخصی را از آن کسب کرده اند اول ذکر می نمایند.

کمک فردی: اگر برای جلسه وقتی باقی بماند ، شرکت کنندگان شروع به انجام تکالیف منزل نموده و در صورت نیاز به توضیح و یا برخورد با مشکل ، سؤالاتی را مطرح می نمایند.

جلسه دوم
بحث: صحبت راجع به مشکلات مرتبط با تکلیف منزل
برگه های کاری مربوط به ارزش ها را دربین شرکت کنندگان توزیع نمایید (هر صفحه دارای جای خالی برای نوشتن ۱۵۰ کلمه منفرد یا عبارت کوتاه می باشد)


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.