مقاله پوشش مردان و زنان دوره قاجار

مقاله پوشش مردان و زنان دوره قاجار

پوشش زمان قاجاریه

مقاله پوشش مردان و زنان دوره قاجار به همراه تصاویر
دون تردید جهان بینى و انسان شناسى هر فرهنگ و مکتب، نقش اساسى و مهمّى در انتخاب نوع و کیفیت پوشش دارد. تاریخچه پوشش در ایران نیز پیوندی عمیق با حجاب، به معنای پوشش کامل و زیبایی شناسی و زیبایی دوستی دارد.

سرزمین ایران سرآمد زیبایی ها و ظرافتهاست، مردم ما حامل فرهنگی عمیق و ریشه دار، با آمیزه ای از دین و تاریخ هستند. تاریخی که در اقصا نقاط عالم ریشه دوانده است. هر اندازه فرهنگ و هنر یک سرزمین با بنیانهای اعتقادی و فکری و دیرپای ملتی مرتبط باشد، برعمق عظمت حس زیبایی شناختی مردم آن سرزمین تاثیر می گذارد.

لباس های دوره قاجار

لباس های دوره قاجار

تجلیّات پوشش در میان زنان ایران چنان چشمگیر است که برخى از اندیشمندان و تمدن نگاران، ایران را منبع اصلى ترویج حجاب در جهان معرفى کردهاند. یافته های پژوهشی نشان می دهد که زنان ایران زمین از زمان مادها (که نخستین ساکنان آریایی ایران زمین بوده اند) حجاب کاملی شامل پیراهن بلند چین دار و شلوار تا مچ پا و چادر و شنلی بلند روی لباس ها، داشته اند. این حجاب در دوران سلسله های مختلف پارس ها نیز معمول بوده است. در زمان زرتشت و قبل و بعد از آن، زنان ایرانی از حجابی کامل برخوردار بوده اند.

برابر متون تاریخی، در همه آن زمان ها پوشاندن موی سر و داشتن لباس بلند و شلوار و چادر رایج بوده است و زنان با آزادی در محیط بیرون خانه رفت و آمد می کردند و هم پای مردان به کار می پرداختند. و این امور با حجاب کامل و پرهیز شدید از اختلاط های فساد برانگیز همراه بوده است.

جایگاه فرهنگی پوشش در میان زنان نجیب ایران زمین به گونه ای بوده است که در دوران سلطه کامل شاهان، هنگامی که خشایارشاه به ملکه «وشی» دستور داد که بدون پوشش به بزم بیاید تا حاضران زیبایی او را بنگرند، وی امتناع کرد و برای این سرپیچی، به حکم دادوران، عنوان «ملکه ایران» را از دست داد.

از ابتدای دوره‌ی مظفری تا پایان دوره‌ی قاجار

از ابتدای دوره‌ی مظفری تا پایان دوره‌ی قاجار

فهرست مطالب
مقاله پوشش مردان و زنان دوره قاجار
مقدمه
پوشش مردان
از ابتدای دوره‌ی مظفری تا پایان دوره‌ی قاجار
لباس زنان قاجار
تن پوش مردان
کلاه نمدی
کلاه پوستی
کلاه مقوایی
کلاه پهلوی
پوشش مردان و زنان در دوره های مختلف
دوره مادها
دوره پارسیها (هخامنشیان)
دوره اشکانیان
دوره ساسانیان
دوره صفویان
دوره زندیه
دوره قاجاریه
پوشش زن در ادیان بزرگ الهى
حجاب در شریعت حضرت ابراهیم (ع)
حجاب در آیین یهود
حجاب در آیین مسحیت
حجاب در اسلام
زنان عصر قاجار
عکس های آنتوان از زنان قاجار
منابع و مآخذ

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 30

فرمت فایل: WORD