مقاله ماشین های خانکشی

مقاله ماشین های خانکشی

ماشین های خانکشی

بخشی از مقاله ماشین های خانکشی
خانکشی نوعی عملیات براده برداری تولیدی و فرآیندی منحصربه فرد با کارایی بسیار با لا است که برای ایجاد سطوح تخت، شیارها، هزارخاری و سطوح فرم دار دیگر بر روی قطعات می باشد. و در صورتی که قطعه ای به این عملیات نیاز داشته باشد. می باید پس از تراشکاری و فرزکاری های لازم قطعه را باز و بر روی دستگاه خانکشی بست.

خانکشی به عملیات براده برداری خاصی گفته می شود که به وسیله ابزارهایی به نام تیغه ها یا سوزن های خانکشی که دارای دندانه های برنده متوالی و با اندازه های درحال افزایشند اجرا شوند. و در آن تغذیه لبه های برنده به داخل قطعه کار عامل تعیین کننده ضخامت تراشه است. و ابزار تراش اجبارا از مسیر معینی که برایش در نظر گرفته اند گذشته و با یک بار عبور قطعه کار ساخته می شود. سطح حاصله عکس شکل مقطع خانکش است .

توسط خان کشی می توان هم بر سطوح داخلی و هم سطوح خارجی قطعات براده برداری کرد. در خان کشی داخلی لازم است یک سوراخ در قطعه ایجاد شود تا ابزارخان کشی از درون آن عبور کند. چنین سوراخی را می توان با مته کاری، سوراخ تراشی یا ماهیچه گذاری ایجاد کرد. که کلیه عوامل تعیین کننده شکل سطح تراشیدنی و شرایط تراشکاری، بجز سرعت، درخانکش منظور شده است.

انواع ماشینهای خانکشی

انواع ماشینهای خانکشی

ماشین های خانکشی نسبتا ساده هستند. خانکشی شبیه به صفحه تراش است. کار اساسی این ماشین ها ایجاد حرکت رفت وآمدی ساده در خانکش و وسیله ای برای جابجا کردن خودکار آن است. بیشتر ماشین های خانکشی با نیروی هیدرولیک کار می کنند، البته درچند نوع ویژه از نیروی محرکه مکانیکی استفاده می شود .

انتخاب بین ماشین افقی وقائم در درجه اول تابع طول مسیر و مساحت موجود در کارگاه است. خانکشی در اصل برای ایجاد جا خارهای داخلی بوجود آمده و تکامل یافته است. وبرای ایجاد شیارهای مارپیچ نظیر محورهای خارخور مارپیچ و خان داخل لوله تفنگ می توان حرکت چرخشی نیز به ابزار داد.

قسمت های اصلی ماشین
1) کشویی
2) پیستون کاری
3) ابزار خانکشی
4) سیلندر اصلی
5) قطعه گیر
6) صفحه گیرنده
7) ابزار گیر
8) ستون راهنما
9) پایه ها

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 29

فرمت فایل: WORD