تحقیق کاربرد مواد دیرگداز در صنایع آهن و فولاد

تحقیق کاربرد مواد دیرگداز در صنایع آهن و فولاد

مواد دیرگداز و نسوز

کاربرد مواد دیرگداز و نسوز در صنایع آهن و فولاد
حدود ۷۰% کل تولیدات مواد نسوز در صنایع تولید آهن و فولاد مصرف می شود. بسیاری از تولید کنندگان فولاد در مراکز خود دارای پخش دیرگداز هستند که در این بخشها آزمایشهای متداول و معینی بر روی دیرگدازهای جدید دریافت شده انجام می دهند. بعضی از کارخانه ها نیز بخش های بزرگ تحقیقاتی دارند که در آنها تحقیقات مداومی بر روی ساخت انواع دیرگدازهای جدید صورت می پذیرد.

مذاب فلزات و سرباره اثرات مخربی بر روی آستر کوره های مورد مصرف در صنایع آهن و فولاد دارد. این مواد موجبات آلودگی، پوسیدگی، سائیدگی، شستن و حمل کردن آجرهای دیرگدازی را که ظاهراً باید در مقابل عوامل شیمیائی سخت و مقاوم باشند را فراهم می سازند. هدف اصلی طراحان و سازندگان مواد نسوز اینستکه موادی برای آسترها تهیه کنند که فلز و سرباره نه در آنها نفوذ نماید و نه با آنها وارد واکنش گردند. ایده آل این طراحان ساخت موادی است که بدون عیب بوده و مقاوم در مقابل شوک های حرارتی باشند، البته آنها باید در عمل این ایده خود را تعدیل بخشند.

تولید آهن در کوره بلند

کوره بلند

علیرغم احتمال وجود رقابتهائی از طرف روش احیا مستقیم در آینده، بنظر میرسد که استفاده از کوره بلند برای تهیه آهن خام لااقل برای سالهای زیاد دیگری همچنان متداول باقی بماند. شواهد و قرائن بسیاری تمایل بیشتر برای استفاده از کوره های بزرگتر از جانب تهیه کنندگان را نشان می دهد.

استفاده از درجه حرارتهای بالاتر، دمش اکسیژن اضافی و کار در فشارهای بالاتر، شرایط انتخاب و کاربرد مواد نسوز بهتر، دقیقتر و بحرانی تری را فراهم می سازد.

کوره بلند عبارتست از یک سیلندر مخروطی فولادی که آستر آن بدلیل شرایط متفاوت ساختمان هر قسمت از کوره. توسط مواد دیرگداز مختلفی پوشیده شده است مواد شارژ شامل سنگ معدن آهن، کک و آهک از دهانه بالای کوره که می تواند تا حدود ۳۶ متر نیز ارتفاع داشته باشد، وارد کوره بلند می گردد.

هوای پیش گرم شده اغلب بهمراه مواد دیگری چون اکسیژن، بخار آب و دیگر گازها از میان لوله هایی بدرون توده شارژ دمیده می شود. در نتیجه این عمل کک سوخته و به CO2 تبدیل می گردد و آهن موجود در سنگ معدن شارژ را احیاء کرده و به آهن فلزی تبدیل می کند. واکنش زیر محصول کوره بلند را نشان می دهد: و………..

بوته کوره بلند

بوته کوره بلند

فهرست مطالب
تولید آهن در کوره بلند
“ فاکتورهای موثر در آستر کوره”
“ بوته کوره بلند”
“ شکم کوره”
تنوره کوره بلند
“ اثر قلیائیها بر تنوره کوره بلند”
اثر CO بر روی آستر کوره بلند
“ گرمخانه های کوره بلند”
“ فولاد سازی”
“ کوره های زیمنس ـ مارتین”
سقف کوره های زیمنس ـ مارتین
مکانیسم شکست سقف کوره های زیمنس ـ مارتین
بوته کوره زیمنس مارتین
جنبه های دیگر طراحی
محفظه های لانه زنبوری
نحوه عمل دیرگدازها در کوره های الکتریکی
کنورتورهای اسیدی
کنورتورهای قلیائی
دلایل سایش
آجرهای پاتیل
تشکیل منطقه
خواص ایده آل آجر پاتیل
آجرهای پاتیل ساخته شده از کربن و خاک رس
مواد دیرگداز خام ( نپخته) در صنایع ریخته گری
ریخته گری پیوسته فولاد
کاربرد مواد دیرگداز در صنایع فلزات غیر آهنی
کاربرد دیرگدازها در کنورترهای مس
کوره های الکتریکی

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 127

فرمت فایل: WORD