طرح امکان سنجی تولید میلگرد آلیاژی به روش نورد گرم

طرح امکان سنجی تولید میلگرد آلیاژی به روش نورد گرم

طرح امکان سنجی تولید میلگرد آلیاژی به روش نورد گرم

بخش اول
بررسی بازار
تعریف محصول و محدوده آن
هدف از  امکان سنجی  حاضر ،امکان تولید میلگرد آلیاژی به روش نورد می باشد. شکل دهی فلزات از مهمترین فرایند های تولید صنعتی است که به روش های مختلفی چون ماشین کاری ریخته گری نورد آهنگری پرس کاری متالورژی پودر و…انجام می گیرد.

یکی از روش های شکل دهی فلزات نورد گرم می باشد در این روش قطعه کار در دمای کار گرم(بالاتر از نصف دما ذوب )داخل کوره حرارت داده می شود سپس بلافاصله بعد خروج از کوره توسط غلطک هایی به شکل مورد نظر تبدیل می گردد.نورد بر روی فولاد از متداول ترین کارهاست.

یکی از روش های شکل دهی فلزات فرایند نورد می باشد به عبارت بهتر فرایند تغیر شکل مومسان فلز از طریق عبور از بین غلتک ها به نورد موسوم است که به دو صورت گرم و سرد صورت می گیرد.

انواع نورد

نورد سرد : تغییر شکل فلز در دمای محیط
نورد گرم : تغییر شکل در دمای بالاتر ازدمای محیط وکمتر از دمای ذوب فلز

نورد از متداول ترین فرایند های فلز کاری است زیرا تولید آن زیاد و کنترل محصول نهایی دقیق است. در تغیر شکل فلز بین غلطک ها ودر نتیجه اعمال فشار غلطک هاتنش های فشاری زیادی به قطعه وارد می شود. نیرو های اصطکاکی نیز مسبب کشش فلز به داخل غلطک ها هستند. اولین تبدیل شمش ها به شمشه و شمشال به طور کلی توسط نورد گرم آنجام می گیرد. با ادامه عمل نورد گرم صفحه ورق میلگرد مفتول لوله ریل یا دیگر اشکال ساختاری به وجود می آیند.

در بیش از ۶۱ کشور فولاد تولید می شود و آهن و فولاد سهمی ۲,۵ درصدی از تجارت جهانی کالا را دربرداشته و سهم آن از صادرات کالاهای کارخانه ای نیز بالغ بر ۳,۳ درصد است. در ایران نیز فولاد با حضور در بخش های مهم تولیدی و صنعتی کشور، نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.

درسال ۱۹۵۰ میلادی، مجموع فولاد تولید شده در جهان کمتر از ۲۰۰ میلیون تن در سال بوده است و این در حالی است که تولید سالیانه فولاد تاپایان سال ۲۰۰۲ بیش از ۹۰۰ میلیون تن گزارش شده است. جداول زیر میزان فولاد تولید شده و همچنین نرخ رشد تولید فولاد را بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۲ نشان می دهد

رشد تولید فولاد ایران

به دلیل اهمیت بسیار بالای تولید فلزات اساسی و از جمله فولاد، کشورهای صنعتی جهان هرکدام به دنبال جایگاه ویژه ای در تولید این محصول هستند.
در بین این کشورها‚ چین در سال ۲۰۰۲ میلادی با تولید بیش از ۱۸۰ میلیون تن فولاد ، مقام اول تولید جهانی را دارا است

و این در حالی است که کشورهای ژاپن با تولید ۱۰۷,۷ و آمریکا باتولید ۲,۹۲ میلیون تن در سال در رده های دوم و سوم جهانی قراردارند در حال حاضر در بیش از یک صد کشور جهان محصولات فولادی و از جمله میلگرد تولید می شود ،که از این میان، کشور ایران در سال ۲۰۰۲ میلادی با تولید ۳،۷ تن و در حال حاضر با تولید حدود ۸ میلیون تن فولاد به عنوان بیست ودومین تولید کننده این محصول در جهان و ششمین تولیدکننده بزرگ آسیا مطرح است..

جدول زیر انواع میلگرد بر حسب سایز را نشان می دهد.

انواع میلگرد بر حسب سایز
محصولات زیر مجموعه محصولات زیر مجموعه
میلگرد سایز ۶,۵ ساده ۱-میلگرد سایز ۸ آجدار  مارپیچ یا جناقی
میلگرد سایز ۸ ساده ۲-میلگرد سایز ۱۰ آجدار مارپیچ یا جناقی
۳ -میلگرد سایز ۱۰ ساده ۳-میلگرد سایز ۱۲ آجدار  مارپیچ یا جناقی
۴-میلگرد سایز ۱۲ ساده ۴-میلگرد سایز ۱۴ آجدار  مارپیچ یا جناقی
۵-میلگرد سایز ۱۴ ساده ۵-میلگرد سایز ۱۶ آجدار  مارپیچ یا جناقی
-۶ میلگرد سایز ۱۶ ساده ۶-میلگرد سایز ۱۸ آجدار  مارپیچ یا جناقی
-۷ میلگرد سایز ۱۸ ساده ۷-میلگرد سایز ۲۰ آجدار  مارپیچ یا جناقی
۸-میلگرد سایز ۲۰ ساده ۸-میلگرد سایز ۲۲ آجدار  مارپیچ یا جناقی
-۹ میلگرد سایز ۲۲ ساده ۹-میلگرد سایز ۲۵ آجدار  مارپیچ یا جناقی
۰۱میلگرد سایز ۲۵ ساده ۱۰-میلگرد سایز ۲۸ آجدار  مارپیچ یا جناقی
-۱۱ میلگرد سایز ۲۸ ساده ۱۱-میلگرد سایز ۳۲ آجدار  مارپیچ یا جناقی
۱۲-میلگرد سایز ۳۰ ساده ۱۲- میلگرد سایز ۳۶ آجدار ) مارپیچ یا جناقی)
انواع میلگرد بر حسب مقاومت
انواع میلگرد A2 درصد کربن کمتر ، مقاومت کمتر ، انعطاف پذیری بیشتر
A3 درصد کربن بیشتر، مقاومت بیشتر ، انعطاف پذیری کمتر و سختی بیشتر

شماره تعرفه

میلگرد ساده آلیاژی شماره تعرفه ۲۷۱۰۱۵۱۲را به خود اختصاص داده است.اما در کل به دلیل تنوع انواع میلگرد شماره تعرفه های زیر طبق اطلاعات ثبت شده در وزارت صنایع و معادن ایران موجودند. ماخذء:کتاب مقرارت و واردات و صاردات وزارت صنایع

شماره تعرفه گمرکی
۷۲۱۳۹۱ میله گرم نورد شده به صورت طومار نامنظم پیچیده شده با مقطع دایره
۷۲۱۳۹۹ میله ها گرم نورد شده به صورت طومار نامنظم پیچیده شده با مقطع دایره
۷۲۱۳۱۰ دارای دندانه، برآمدگی، گودی یا سایر تغییر شکل یافتگی ها درجریان نورد
۷۲۱۳۱۰۱۰ میلگرد باقطر کمتراز ۹ میلیمتر
۷۲۱۳۱۰۹۰ سایر
۷۲۱۳۹۱۱۰ به صورت کلاف با قطر کمتر از ۹ میلیمتر
۷۲۱۳۹۱۹۰ سایر

موارد کاربرد محصول

فولاد های آلیاژی در دنیای امروز کاربرد فراوانی دارد، از جمله آن می توان به صنعت ایران خودرو صنایع ساختمانی ‚لوازم خانگی ‚استراکچر ها را نام برد که در زیر به تشریح بیشتر می پردازیم. همان طور که می دانیم فولاد و محصولات فولادی شامل ورق، میلگرد، نبشی و پروفیل یکی از پر مصرف ترین کالا ها می باشد.
از بین محصولات ساخته شده فولادی میلگرد نیز از اهمیت خاصی بر خوردار است. میلگرد آجدار در مقاله های ساختمانی و عمرانی کاربرد فراوانی دارد .

استفاده از این میلگردها در سازه های بتنی عمر مفید سازه را حتی تا دو برابر افزایش می دهد. این ویژگی از لحاظ اقتصادی بسیار مهم و شایان توجه است زیرا با صرف مقدار بسیار اندکی هزینه جهت تامین این نوع میلگرد در سازه های بتنی می توان بهره وری را تا دو برابر افزایش داد لیکن کاربرد میلگرد ساده برخلاف میلگردهای عاج دار که در ساختمان سازی مقاله های عمرانی به کار می رود در صنایع پایین دستی فولاد کاربرد دارد و ابزارسازان و سازندگان محصولات صنعتی از این کالا استفاده می کنند.

بررسی اهمیت استراتژیک محصول در ارتباط با برنامه ی توسعه سازمان و برنامه ها ی توسعه اقتصادی کشور

در دنیای امروز صنعت نورد به عنوان یکی از صنایع مادر و تعیین کننده مطرح می باشد و از اهمیت بسزاییبرخوردار است. امروزه با توجه به رشد روز افزون صنعت و افزایش جمعیت جهان و به تبع آن افزایش نیازبشر به فولاد و محصولات فولادی بر اهمیت آن ها روز به روز افزوده می شود. صنعت نورد به روش گرم یک صنعت پیشرفته محسوب می شود وراه اندازی و بهرداری از ان علاوه بر نیاز به سرمایه گذاری بالا نیازمند نیروی انسانی ماهر و کار آمد و ماشین الات و فناوری مناسب دارد که همه انها در راستای توسعه منابع انسانی توسعه فناوری و توسعه صنعتی است.

بررسی واردات و قیمت ۵ سال گذشته

جهت تولید این محصول نیاز به شمش الیاژی داریم اما طبق شواهد موجود در ایران تولید فولاد آلیاژی بسیار محدود می باشد و فقط فولاد آلیاژی ایران به صورت گسترده تولید این محصول را انجام می دهد و اما چندین مجتمع وجود دارد که وسعت فولاد الیاژی ایران را ندارد.در حال حاضر شمش های آلیاژی از خارج ، به از کشورهای همسایه نظیر ترکیه روسیه وهندوستان وارد و به شرکت های متقاضی تحویل داده می شود.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.