مقاله نقش پنجره ها در جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان

مقاله نقش پنجره ها در جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان

برای جلوگیری از اتلاف گرما و انرژی گرمایی ساختمان چه کنیم؟ درزهای در و پنجره‌ ها از عوامل مهم در اتلاف انرژی گرمایی در خانه و نفوذ هوای سرد به داخل ساختمان هستند.

نقش پنجره ها در جلوگیری از اتلاف گرما انرژی گرمایی در ساختمان

در خانه‌هایی با پنجره‌ های قدیمی و بدون استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های نوین. نزدیک به ۳۰ درصد اتلاف انرژی ساختمان، از راه پنجره‌ ها رخ می‌دهد.

شهرسازی و معماری: پنجره‌ ها نور، گرما و زیبایی را به خانه می‌آورند و به درک فضای زیست کمک می‌کنند. پنجره‌ ها منابعی برای آگاهی ما از تغییر زمان و آشنایی با موقعیت مکانی هستند.

اما پنجره‌ ها می‌توانند راه‌ های موثری برای اتلاف گرمای درون ساختمان در زمستان، و ورود گرمای ناخواسته در تابستان باشند. این نکته به جز اثر نامطلوب بر هزینه‌های گرمایش و سرمایش ساختمان است.

عملکرد گرمایی پنجره‌ ها بر پایه‌ سه نوع جریان است: تهویه، انتقال و تشعشع. هر یک از جریان‌های گرمایی نقش مهمی در اتلاف گرمایی در زمستان یا گرمای ناخواسته در تابستان دارند.

ساختار یک پنجره را می‌توان به سه قسمت شامل چارچوب، شیشه و براق آلات تقسیم کرد که دو قسمت اول،به دلیل مساحت بزرگ‌تر، نقش مهم‌تری در عملکرد حرارتی پنجره دارند.

مقاله نقش پنجره دوجداره در جلوگیری از اتلاف انرژی

مقاله نقش پنجره دوجداره در جلوگیری از اتلاف انرژی

در سالهای اخیر توسعه فناوری تولید پژوهش و آزمایش روی مواد گوناگون. تغییرات و پیشرفت های بسیاری در ساختمان چار چوب پنجره و شیشه مورد استفاده در آن پدید آورده است.

بهره‌ گیری از موادی مانند پی وی سی (وینیل) برای تولید پروفیل پنجره و همچنین تولید شیشه‌ های کم تابش، شیشه‌ های جاذب گرما و… از جمله این پیشرفته است.

در خانه هایی با پنجره‌ های قدیمی و بدون استفاده از نوآوریهای و فناوریهای نوین. نزدیک به 30 درصد اتلاف انرژی ساختمان از راه پنجره‌ ها رخ میدهد. اما اکنون با بهره‌ گیری از پیشرفت‌ های علوم و فناوری این مقدار تقریبا به نصف کاهش یافته است.

پژوهش‌ هایی که اکنون در حال انجام است. نوید پیشرفت‌ ها و بهبودهای بیشتری در ساختار پنجره‌ ها و مواد سازنده چارچوب و شیشه آنها را می‌دهد.

به دنبال بحران‌ های مربوط به انرژی که آغاز آن را می‌‌توان دهه 1970 دانست، بحث درباره انواع روش‌ های جلوگیری از اتلاف انرژی و منابع آن در همه جهان، به ویژه کشورهای صنعتی که مهمترین مصرف کنندگان انرژی هستند آغاز شد.

راه های جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان

جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان

از آن زمان تاکنون انواع روش‌ها و راهکارهایی که جهت صرفه‌ جویی در کاربرد انرژی و هدر رفتن آن، سودمند دانسته می‌شد بررسی شده است.

توجه به جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان‌ها به ویژه ساختمان‌های مسکونی و تجاری. از آغاز درصد مواردی بود که ضرورت آن تشخیص داده شده بود.

پنجره‌ ها نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای ساختمانی که می‌تواند نقش مهمی را در اتلاف انرژی یا بهره‌گیری از آن داشته باشد. شناخته شدند و پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه به دست آمد که پژوهش و بررسی در این زمینه همچنان ادامه دارد.

انواع مواد به کار رونده در چارچوب، انواع شیشه‌ها، چند جداره نمودن شیشه‌ها و اصلاح روش‌های درزبندی از مواردی است که روی آن بسیاری انجام گرفته است.

در این جا به چنین مواردی با توجه به تازه‌ترین پیشرفت‌های علمی و فنی پرداخته می‌شود. عملکرد گرمایی پنجره‌ ها، اصولا بر پایه سه گونه جریان گرمایی است:

تهویه

یعنی سرما یا گرما از شکاف‌ها و بازشوهای پنجره، از درون به بیرون و بر عکس، جریان می‌یابد. به عبارتی جریان یافتن گرما از راه نفوذ هوا و تهویه طبیعی. این جریان گرما، به دنبال جریان هوایی که از راه پنجره وارد می‌شود و تفاوت دمای دو سوی آن است.

نسیم هوای بیرون از ساختمان در اثر نیروی «فشار _ مکش» سبب جا به جایی هوا در درون ساختمان می‌شود. فشار مثبت، در سمتی که باد می‌وزد ایجاد شده، فشار منفی (مکش)، در سوی دیگر پدید می‌آید.

برای تهویه طبیعی، باید بازشوها را در دیوارهایی با فشار متفاوت قرار داد. زمانی بیشترین حجم هوا، جا به جا می‌شود که پنجره‌ ها در بخش‌هایی از نمای ساختمان قرار گیرند. که اختلاف فشاری در آن جا موجود باشد.

قرار دادن پنجره ها روی دیوارهای مقابل که در مسیر مستقیم جریان هوا قرار دارند. سبب ایجاد جریان سریع هوا، با عرض کم در درون اتاق خواهد شد.

اگر پنجره‌ ها بر روی بخش میانی چنین دیوارهایی نصب شوند، جریان هوا، به طور مستقیم از وسط اتاق می‌گذرد. و اگر پنجره‌ ها در گوشه‌های دیوار باشد، جریان هوا از روی دیوار جانبی اتاق خواهد گذشت.

در هر دو مورد، هر چند سرعت جریان هوا زیاد است، تهویه مناسب نیست. تهویه فضای درونی در صورتی بهتر انجام می‌شود که پنجره‌ های ورودی هوا در جاهایی با اختلاف فشار زیاد قرار گرفته باشد.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.