پاورپوینت هزینه یابی بر مبنای فعالیت

پاورپوینت هزینه یابی بر مبنای فعالیت

هزینه یابی بر مبنای فعالیت
عنوان مقاله : مدیریت بر مبنای فعالیت ABM & ABC & ABB
مقدمه
حسابداری چگونه می تواند به مدیر کمک کند؟
تحولات سریع در صنایع تولیدی جهان، شامل رقابت سنگین در بازارهای جهانی، نوآوری های تکنولوژی و پیشرفت سیستم های کامپیوتری بوده است. این تحولات موجب شده است که شرکت هایی که توان هماهنگ کردن عملیات خود را با شرایط جدید داشته اند به صورت شرکت هایی موفق جهانی درآیند و شرکت هایی که چنین توانی را نداشته اند از بازار رقابت خارج شوند.

در شرایط جدید، حسابداران مدیریت نیز ناچار ازابداع وبکارگیری روشها و سیستم هایی بوده اند که جوابگوی نیازهای روز شرکت ها باشد.
از جمله این روش ها :
۱٫ هزینه یابی بر مبنای فعالیت (ABC)
۲٫ بودجه بندی بر مبنای فعالیت (ABB)
۳٫ مدیریت بر مبنای فعالیت (ABM)

هزینه یابی بر مبنای فعالیت ( Activity Based Costing)
تعریف ABC
هزینه یابی بر مبنای عملیات، از روش های نوین هزینه یابی است ، این روش با بررسی فعالیتهایی که مستقیماً در فرآیند عملیاتی دخالت دارند، به ارائه اطلاعات دقیق قیمت تمام شده می پردازد.

تاریخچه ABC
از اوایل دهه ۸۰ سازمان ها به این نتیجه رسیدند که برای بقای خود و ارائه خدمات برتر به مشتریانشان بایستی شیوه و فرآیندهای خود را بهبود بخشند وضمن افزایش مستمر کیفیت، هزینه ها را به نحو قابل قبولی پایین آورند.
تفکر ایجاد ارتباط بین هزینه ها و فعالیت ها در اواخر دهه ۶۰ و اوایل ۷۰ در آثار سالومنز و استاباس دیده شده است اما به صورت آکادمیک در دهه ۸۰ مطرح شده است.

مفاهیم ABC
ABC چیست؟
هزینه یابی بر مبنای فعالیت که داخل ساختار سیستم حسابداری هزینه قرار می گیرد.
آیا ABC یک روش ارزیابی موجودی کالا است؟
این روش می تواند همانند روش های سنتی برای ارزیابی موجودی کالا استفاده گردد. یا با کمک سیستم های کامپیوتری فقط برای بدست آوردن اطلاعات بیش تر و دقیق تر برای تصمیمات مدیران استفاده شود.
اگر ABC به عنوان یک مدل حمایتی برای تصمیم گیری، فقط یکبار در سال انجام شود دیگر نمی تواند یک روش ارزیابی موجودی کالا محسوب گردد.
ولی اگر ABC کاملا جایگزین سیستم هزینه یابی سنتی گردد، به یک روش ارزیابی موجودی کالا تبدیل خواهد شد .

آیا ABC یک روش تجمیع هزینه است؟ آیا ABC یک روش تجمیع هزینه است؟
روش های تجمیع هزینه :
– هزینه یابی سفارش کار
– هزینه یابی فرایند
هزینه یابی بر مبنای فعالیت یک روش تجمیع هزینه نمی باشد بنابراین جایگزین این روش ها نمی شود. اما ABC برای افزایش دقت هزینه های محصول که هم در هزینه های سفارش کار و هم هزینه یابی فرآیند مشخص شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه های ثابت و متغیر در ABC چگونه هستند؟
ABC به هزینه ها بر اساس یک چشم انداز بلند مدت می نگرد در حالیکه در نگرش بلند مدت هزینه ثابت وجود ندارد و همه هزینه ها متغیر هستند.
ABC چگونه هزینه های ثابت و متغیر را در بر می گیرد؟
هزینه های فعالیت های ثابت و متغیر می توانند شناسایی و با استفاده از نرخ های مبتنی بر فعالیت به محصولات و خدمات مرتبط شوند.
(نرخ های جداگانه برای هزینه های ثابت و متغیر در نظر گرفته شود)

ABC و تخصیص هزینه سربار
در بحث و گفتگوهای مدیران به منظور تصمیم گیری همواره بر اهمیت ارقام صحیح در مورد هزینه های تولید و بازاریابی تاکید می شود. ارقام مربوط به بهای تمام شده با توجه به نحوه تخصیص هزینه های سربار به محصولات و خدمات به نحو چشمگیری متفاوت می باشد.
یکی از وظایف و مشکلات مهم حسابداری در محاسبه بهای تمام شده مربوط به تخصیص هزینه های سربار می باشد.

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 37

فرمت فایل: پاورپوینت