پاورپوینت سلامت روان

پاورپوینت سلامت روان

سلامت روان چیست

مقدمه پاورپوینت سلامت روان
بیماری های روانی از بدو پیدایش بشر وجود داشته و هیچ فردی، از هیچ طبقه اقتصادی اجتماعی خاصی،. در مقابل آن ها مصونیت نداشته و خطری است که بشر را مرتبا تهدید می‌کند.

خوشبختانه نهضت بهداشت روانی در نیم قرن اخیر،. افکار غلط و خرافات در مورد این بیماری ها را کنار گذاشته و نشان داده که اوّلا بیماری های روانی،. قابل پیشگیری بوده و ثانیا در صورتی‌ که مانند سایر بیماری ها به موقع تشخیص داده . و تحت درمان قرار گیرند به همان نسبت از مزمن شدن و عوارض آن ها کاسته خواهد شد.

در راستای همین ایده بهداشت روانی که جزئی از بهداشت عمومی محسوب می شود. به پیگیری موارد زیر می پردازد:

  • افزایش سطح بهداشت روانی از طریق ارتقاء آگاهی های جامعه در مورد بیماری های روانی.
  • شناسایی و تشخیص زودرس اختلالات روانی و درمان آن ها.
  • پیشگیری از عوارض و عود بیماری و توانبخشی بیماران.
  • پیشگیری از بروز بیماری های روانی از طریق پیشگیری و درمان بیماری های جسمی.

تاریخچه بهداشت روان

در حقیقت بهداشت روان را می‌توان یکی از قدیمی ترین موضوعات به شمار آورد. زیرا بیماری های روانی از زمان های قدیم وجود داشته. بطوریکه بقراط در حدود 400 سال قبل از میلاد عقیده داشته که بیماران روانی را مانند بیماری جسمی باید درمان کرد.

تقریبا از سال 1930 یعنی بعد از تشکیل اوّلین کنگره بین المللی بهداشت روان بود. که این رشته بصورت جزئی از علوم پزشکی درآمد . و سازمان های روانپزشکی و مراکز پیشگیری در کشورهای مترقی یکی بعد از دیگری فعالیت خود را شروع کردند.

در سال ۱۹۳۰ اوّلین کنگره بین المللی بهداشت روان با شرکت نمایندگان پنجاه کشور در واشنگتن تشکیل شد. و مشکلات روانی کشورها و مسائلی از قبیل تاسیس بیمارستان ها,. مراکز درمان سرپائی, مراکز کودکان عقب مانده ذهنی و نظایر آن مورد مطالعه قرار گرفت.

ولی در ۱۸ سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۸ در سومین کنگره بین المللی بهداشت روان که در لندن تشکیل شد. اساس فدراسیون جهانی بهداشت روان بنیان گذاری شد.

مقاله در مورد سلامت روان

و در همان سال این فدراسیون به عضویت رسمی سازمان یونسکو و سازمان بهداشت جهانی درآمد. بطوریکه سازمان جهانی بهداشت در ژنو نقش رهبری رسمی فدراسیون جهانی بهداشت روان را به عهده گرفت. از آن تاریخ به بعد هر سال یک جلسه بین المللی و هر چهار سال یکبار کنگره جهانی تشکیل شده و می شود.

در نتیجه تلاش و کوشش های پیگیر روز ۱۸ فروردین مطابق با هفتم آوریل روز جهانی بهداشت اعلام گردیده . در سراسر جهان مسائل بهداشتی کشورها مورد بررسی قرار می‌گیرد. از مسئولین بهداشتی کشورهای مختلف خواسته شده تا برنامه های بهداشت روانی را جزء برنامه های بهداشت عمومی قرار دهند.

در کشور ایران نیز علیرغم آنکه از زمان محمدبن زکریای رازی و بعد ابو علی سینا به بیماران روانی (دیوانگان آن زمان) توجه داشته . و برای آنها از دستورات مختلف داروئی و روش های گوناگونی همچون تلقین استفاده می‌کردند. ولی بطور رسمی در سال ۱۳۳۶ برنامه های روانشناسی و بهداشت روان از رادیوی ایران آغاز شد.

و در سال ۱۳۳۸ اداره بهداشت روانی در اداره کلّ بهداشت وزارت بهداری وقت، تشکیل گردید. اگرچه از سال ۱۳۱۹ تدریس بیماری های روانپزشکی دانشگاه تهران آغاز شده بود. با قبول استراتژی P.H.C توسط جمهوری اسلامی ایران و ایجاد شبکه های بهداشتی درمانی. در کشور موضوع بهداشت روان به منزله جزء نهم خدمات اوّلیه بهداشتی پذیرفته شد. و در حال حاضر نیز از موضوعات بسیار ضروری در کشور, مورد توجه قرار دارد.

تعریف سلامت روان (بهداشت روان)

اصطلاح «سلامت روان» متاسفانه اندکی با ابهام به کار می رود و بعضا باعث اشتباه می شود. زیرا بیشتر مردم، آن را صرفا نیاز اشخاصی می دانند که ناراحتی یا اختلال روانی دارند. و باید با به کار بستن توصیه های متخصصان روان درمانی بهبود یابند. در این معنا «سلامت» در مقابل «سلامت جسم» قرار می گیرد و در ضمن تصور می شود. که سلامت روانی از سلامت جسمی جداست که هر کدام از این پندارها خطاست.

منظور از سلامت روانی یا عقلی، فعالیت هایی است که برای کمک به اشخاص در رنج انجام می گیرد. تا ایشان را از مشکل نجات دهد و همچنین مردم را در پیشگیری از گرفتاری و آشفتگی راهنمایی می کند. بنابراین بهداشت روانی هرگز از کیفیت بهداشت جسمانی انسان ها غافل نخواهد بود.

سه جزء مهم برای بهداشت وجود دارد
سلامت جسمی روانی و اجتماعی می توان گفت سلامت روانی به معنای ایجاد تعادل لازم بین محیط زندگی . و نیازها و خواسته های انسان است. و همواره حوادث و فشارهای روانی باعث می شوند. این تعادل به هم بریزد یا در معرض خطر قرار گیرد.

برای همین سلامت جسم و روان بسیار به هم وابسته اند. و همان طور که می توان با آموزش های مختلف و ارتقای آگاهی مردم از بیماری های جسمی پیشگیری کرد. در اولین اصل سلامت روانی هم هدف ما پیشگیری است.

اهداف بهداشت روان

بطور کلی بهداشت روانی دارای چهار هدف اصلی است:
خدماتی: ارائه خدماتی است، در جهت تامین سلامت فکر و روان افراد جامعه، پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی،. بیماریابی ، درمان سریع و پیگیری بیماران مبتلا به اختلالات عصبی روانی به طور سرپائی و یا بستری،. کمک های مشاوره‌ای به افرادی که دچار مشکلات روانی، اجتماعی و یا خانوادگی شده اند.

آموزشی: عبارت است از آموزش بهداشت روانی به افرادی که با بیماران روانی سرو کار دارند. و همچنین آموزش بهداشت روانی همگانی و آشنا ساختن مردم جهت همکاری . و استفاده از سرویس های موجود در صورت مواجهه با استرس ها و مشکلات روانی،. ارائه مفاهیم و شناخت اختلالات روانی به دست اندرکاران امر بهداشت در سطوح مختلف است.

فهرست مطالب
مقدمه
تاریخچه
تعریف سلامت روان (بهداشت روان)
اهداف بهداشت روان
اهمیت بهداشت روان
علل افزایش شیوع بیماری های روانی
ویژگی های افرادی که از نظر روانی سالم هستند
اهداف بهداشت روانی درخانواده
عوامل مؤثر در بهداشت روانی:
تغذیه
ایمان
مدرسه
ورزش
راههای تقویت بهداشت روانی فرزندان
آموزش بهداشت روانی همگانی
برنامه کشوری بهداشت روان

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 24

فرمت فایل: پاورپوینت