پاورپوینت کارگاه صدا و اثرات آن بر بدن

پاورپوینت کارگاه صدا و اثرات آن بر بدن

اثرات صدا بر بدن

مقدمه پاورپوینت کارگاه صدا و اثرات آن بر بدن
صدای بلند شایعترین علت کاهش شنوایی است. کاهش شنوایی حسی عصبی در جوامع امروزی به همراه توسعه تکنولوژی و گسترش صنایع مختلف . و افزایش آلاینده های زیست محیطی شیوع زیادی یافته است.

تاثیرات سوء صدای بلند در قالب تخریب سیستم شنوایی و کاهش شنوایی حسی و عصبی . و تاثیر مستقیم بر برقراری ارتباط گفتاری در کنار تاثیرات سوء بر سایر اندامها از جمله سیستم اعصاب ،.  قلب و عروق ، غدد درون ریز و خون کاملا مشخص شده است .

بر اساس شاخص های آمار واحد بهداشت حرفه ای کشور در مرکز سلامت و محیط کار در سال ۸۵ . بالغ بر ۴۶۸۸۴۰ نفر نیروی کار شاغل در کارگاه های تحت پوشش به صورت جدی در معرض صدای مخاطره آمیز بوده . و از ۵۸۳۴۹۹ نفر معاینه شده ۳۴۷۱۴ نفر مبتلا به افت شنوایی ناشی از صدا بوده اند. که این آمار در مقایسه با سایر بیماری های شغلی بسیار بالا است.

از آنجا که صدا رایج ترین عامل زیان آور فیزیکی محیط کار است. و حس شنوایی از مهمترین حواس انسان و بعنوان زیر بنای گفتار و زبان قلمداد می شود. لذا افت شنوایی ناشی از صدا در صدر بیماری های شغلی در جهان قرار دارد. این بیماری درمان طبی ندارد و هدف از برنامه حفاظت شنوایی پیشگیری از ایجاد افت شنوایی در افراد شاغل است. و پنج فاز آن شامل: آموزش، بررسی مواجهه با صدا (پایش فردی و محیطی)، کنترل های مهندسی . و مدیریتی صدا، ادیومتری و ارزیابی برنامه است که به شرح آن می پردازیم.

مقدمه ای بر آناتومی و فیزیولوژی گوش

گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. امواج صوتی مراحل مختلفی را درون گوش طی می‌کنند تا به اعصاب شنوایی تبدیل شوند. هر کدام از اجزای گوش روی این امواج تاثیر گذاشته (تقویت، جمع آوری ، تغییر فرکانس ، انتقال و…) و به اعصاب شنوایی می‌رسند. ساختمان گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است.

سیستم شنوایی شامل:

  • گوش خارجی
  • میانی
  • داخلی
  • اعصاب شنوایی و کورتکس

بخش های خارجی و میانی گوش صرفا“ نقش انتقال صوت را دارند. در حالی که گوش داخلی همزمان عمل دوگانه تعادل وشنوایی را انجام می دهد.

گوش خارجی : یک فضای مستطیل شکل است و شامل لاله گوش و مجرای شنوایی خارجی میباشد. که جزء اندام های حفاظتی و هدایتی گوش هستند.

لاله گوش

لاله گوش در غالب حیوانات متحرک است، و برای جمع کردن و هدایت امواج صوتی و تشخیص جهت صدا بکار می‌رود. ممکن است به طرف منبع صورت متوجه شود. در انسان لاله گوش بی‌حرکت است ولی تا اندازه‌ای جهت صوت را می‌تواند تشخیص دهد.

مجرای گوش خارجی

لوله‌ ایست که تقریبا ۲ تا ۳ سانتیمتر طول دارد و در حدود یک سانتیمتر مکعب حجم دارد و به پرده صماخ ختم می‌شود.
لاله گوش دارای یک سطح داخلی ویک سطح خارجی می باشد. روی اسکلت آنرا پوست خیلی نازکی پوشانده است. که سخت به اسکلت اتصال دارد بنابراین جایی برای باز شدن پوست وجود ندارد. وآبسه های این ناحیه دردناک است. ( چون پوست آن بویژه در جلو محکم به بافت زیر خود چسبیده و قابل جدا شدن نیست).

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 52

فرمت فایل: پاورپوینت