پاورپوینت کتاب هنر در تمدن اسلامی

پاورپوینت کتاب هنر در تمدن اسلامی

هنر در تمدن اسلامی نمایانگر تنوع، زیبایی‌ شناسی خاص، و ترکیب مختلف عناصر فرهنگی است. هنر اسلامی با معماری شاهکار، تزیینات فراوان، و تاریخچه غنی، جایگاه ویژه‌ای در جهان هنر دارد.

هنرهای اسلامی

آشنایی با هنر و بهره‌وری از آن در اقوام و ملل جهان گوناگون تاریخی متفاوت داشته است. ایرانیان و رومیان، قبل از ظهور اسلام، در طول سده‌ها با هنر آشنا شده بودند و هر دو این قوم، در زمان ظهور اسلام، تاریخچه‌های هنری طولانی را دنبال می‌کردند. اولین عرب‌های مسلمان، زمانی که به مناطق مختلفی از جهان حمله کردند، توجه خود را به آثار هنری جهان انداختند. اسلام به خودی خود ویژگی منحصر به فردی دارد که شامل آمیزش عناصر قومی و جهانی در هنر آن است.

نقش هنر در تمدن اسلامی

این دین از همه اقوام و ملل پذیرفته می‌شود و تبیین کرد که تمام مؤمنان، از هر نژاد و ملتی که باشند، برابری و برادری عمومی را در پیشگاه خداوند اعلام می‌کنند. در نتیجه، هنر اسلامی متشکل از ترکیبی از عناصر مسیحیت، بیزانسی، یونانی و رومی و سنت‌های ایرانی است. در این راه، عربستان که پیش از اسلام از لحاظ هنری کمتر توسعه یافته بود، سعی در ایجاد آثار هنری با شکوه و بزرگتر از سازندگان دوران پیش از اسلام کردند.

معمارى اسلامی

در معماری اسلامی، سه نوع بنای اصلی به شکل و هیئت خود ظاهر شدند: مساجد، مدارس، و آرامگاه‌ها. به عنوان یکی از کهن‌ترین بناهای اسلامی، مسجد جامع دمشق بین سال‌های ۸۷ تا ۹۶ هجری شمسی و در دوران حکومت ولید ساخته شد. این مسجد دیوارهایی با موزاییک‌ کاری شیشه‌ای به سبک بیزانسی داشت. بنای دیگری که در آغاز عصر اسلام آغاز شد، کاخ هشام بن عبدالملک بود که به عنوان سرای زمستانی شناخته می‌شد و در نزدیکی اریحا در بیابان احداث شد.

هنر در معماری اسلامی

این کاخ و باغ خربة المفجر توسط ایرانیان ساخته شده بود و در زمان زلزله سال ۱۳۱ هجری به طور کامل ویران شد. سپس با مشارکت ایرانیان، بناهای باشکوه و زیبایی در شهر بغداد ساخته شد. ایرانیان در ایجاد شهر بغداد و فراهم آوردن اثاثیه‌های زیبا برای آن نقش مهمی داشتند. این شهر به شکل دایره‌ای ساخته شد و در مرکز آن حصاری برای کاخ‌ها و باغ‌های سبز گنبد خلفا واقع شد. ایرانیان به عنوان مهمترین مشارکت‌ کنندگان در ساختار این شهر با ارزش و باشکوه شناخته می‌شوند.

فهرست مطالب
هنرهای اسلامی
معمارى
معمارى: مساجد
معماری: مدرسه
معمارى: آرامگاه ها
معماری مدرن اسلامی
خوشنویسی
نقاشی
هنرهای اسلامی و نفوذ آن در اروپا
علم موسیقی
اسحاق موصلى
عبدالقادر مراغه ای
تأثیر موسیقى اسلامى در موسیقى غرب
پیوند مقامات با صوت و لحن قرآن کریم
نُت مقامات موسیقى قرائت قرآن

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 50000 تومان

تعداد صفحات: 152

فرمت فایل: پاورپوینت