پاورپوینت HSE

پاورپوینت HSE

مقدمه
HSE به معنای بهداشت (Health)، ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment)، سه مولفه اصلی و بسیار اساسی در مدیریت و عملکرد سازمان‌ها می‌باشد. در واقع، HSE به تأکید بر اهمیت بهداشت و سلامت کارکنان، حفظ ایمنی در محیط کار، و حفاظت از محیط زیست به عنوان اولویت‌های برجسته در مدیریت سازمانی اشاره می‌کند. جنبه‌های پیشگیرانه HSE به معنای اتخاذ اقدامات و استراتژی‌هایی جهت جلوگیری از وقوع حوادث و مشکلات بهداشتی و محیطی، به عنوان یک رویکرد پیشگیرانه در مقابل فعالیت‌های مداواگونه و پاسخگو به مشکلات می‌باشد. این نگرش به اهمیت پیشگیری و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها تأکید می‌کند و نه تنها به بهبود عملکرد سازمانی منجر می‌شود بلکه نقشی مؤثر در حفظ انسان‌ها و محیط زیست ایفا می‌کند.

تاريخچه پيدايش H.S.E در جهان
در ایالات متحده آمریکا، اداره ایمنی در سال 1969 میلادی تحت عنوان “دپارتمان پرسنلی” تأسیس شد. اواخر دهه 1970 میلادی، دپارتمان مدیریت ریسک و ایمنی (SRM) تأسیس گردید که از بازرسی محیط کار و کمیته‌های مدیریت ریسک و ایمنی اطلاعات اولیه‌ای جمع‌آوری کرد و مسئولیت اصلی آن پیشگیری و کنترل تلفات و خسارات بود. این دپارتمان مطابق با قوانین اداره ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OSHA) اقدامات خود را انجام می‌داد.

دپارتمان بهداشت صنعتی و محیطی در سال 1970 میلادی از ادغام دپارتمان‌های بهداشت صنعتی و بهداشت محیط زیست تأسیس شد. در سال 1979، موضوع سم‌شناسی نیز به این دپارتمان اضافه شد. سپس در سال 1995، دپارتمان علوم بهداشت محیط با گنجاندن رشته تغذیه به دپارتمان HSE در ایالات متحده به یک نظام یکپارچه تبدیل شد.

تاریخچه دپارتمان بهداشت قابل خلاصه‌سازی به سه دوره تقسیم می‌شود: دوره از 1887 تا 1921 (دوره دپارتمان بهداشت)، دوره از 1921 تا 1941 (دوره Sundwall)، و دوره مدرن از 1941 تا کنون.

تأسیس اولین قانون HSE در کشور همزمان با تأسیس اولین قانون نفت در ایران بود. ماده 26 قانون نفت مصوب سال 1353 هجری شمسی به مسائل محیط‌زیست اشاره دارد و شرکت ملی نفت ایران را مکلف به دقت و مراقبت کامل در جریان عملیات مرتبط با هر قرارداد می‌کند، به منظور حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از آلودگی محیط (هوا، آب، زمین) می‌سازد.

فهرست مطالب
مقدمه
تاريخچه پيدايش H.S.E در جهان
تاريخچه پيدايش H.S.E در ایران
تقسیم بندی کلی HSE
مهندسی HSE
ایمنی
ضرورت وجود ایمنی
آموزش ايمنی
رنگ و كاربرد آن در صنعت
سلامت
بهداشت روانی
اصول بهداشت روانی
اهم فعاليتهاي محيط زيست
حیطه فعالیت HSE
برخی از حوادث بزرگ ایران
نرخ آمار و شیوع حوادث در جهان
نرخ آمار و شیوع حوادث در استان یزد
نمودار توزیع حوادث برحسب نوع آسیب
میزان تحصیلات حادثه دیدگان
نمودار توزیع حوادث بر حسب شیفت کار
وظایف کارفرمایان در پیشگیری از  حوادث طبق قانون
آیین نامه ها
آیین نامه در حفاظت و ایمنی دیگ های بخار
نکات  ایمنی در کار با تابلو های برق
استاندارد های بین المللی HSE
ریسک
روشهاي ارزيابي ريسك
روند ارزيابي ريسك
محاسبه ریسک
شاخص احتمال
شاخص شدت
استراتژی انتخابی نت بر اساس سیستم HSE
بازرسي بر مبناي ريسك
علل پيدايش بازرسي بر مبناي ريسك
نتایج بازرسي بر مبناي ريسك
انواع بازرسيهاي ايمني
اقدامات کاهش ریسک در نت
منابع

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 50000 تومان

تعداد صفحات: 80

فرمت فایل: پاورپوینت