پرسشنامه مقیاس علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی (PANS)

پرسشنامه مقیاس علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی (PANS)

پرسشنامه استاندارد مقیاس علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی (PANS)

معرفی پرسشنامه روانشناسی علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی
مقیاس علایم مثبت و منفی اسکیزوفرنی PANS در سال 1986 توسط کی ، فیزبین و اوپلر جهت اندازه گیری شدت نشانه های مثبت و منفی بیماران اسکیزوفرن ساخته شد.

این پرسشنامه یک مقیاس پزشکی است که به طور گسترده در بررسی درمان های ضد روانپریشی استفاده شده است. نام این مقیاس به دو دسته نشانه مثبت و منفی اسکیزوفرنی اشاره دارد.

این پرسشنامه دارای 30 سوال است و آزمودنی طی یک مقیاس 5 گزینه ای به صورت . اصلا،گاهی، متوسط، زیاد و خیلی زیاد به آن پاسخ می دهد.

اسکیزوفرنی نوعی اختلال روانی است که هرچند علایم بالینی متفاوتی دارد. اما فیزیوپاتولوژی تخریب کننده عمیقی داشته و تفکر،ادراک، احساس، حرکت و رفتار را مختل می کند. برای تشخیص این اختلال علایم آن باید حداقل ۶ ماه طول بکشد. و در این مدت حداقل یک ماه علایم مرحله فعال وجود داشته باشد.

تعریف مفهومی پرسشنامه

اسکیزوفرنی نوعی اختلال روانی است. که هرچند علایم بالینی متفاوتی دارد اما فیزیوپاتولوژی تخریب کننده عمیقی داشته و تفکر، ادراک، احساس، حرکت و رفتار را مختل می کند. برای تشخیص این اختلال علایم آن باید حداقل 6 ماه طول بکشد. و در این مدت حداقل یک ماه علایم مرحله فعال وجود داشته باشد. که وجود حداقل دو علامت از 5 علامت زیر ضروری است.

هذیان، توهم، تکلم آشفته، رفتار آشفته و علایم منفی این اختلال . براساس وجود یا عدم وجود علایم منفی به دو دسته تقسیم می شود. بنابراین انجمن روانپزشکی آمریکا نیز علایم اسکیزوفرنی را به دو دسته علایم مثبت و منفی تقسیم کرده است. (سادوک و سادوک،2007).

پرسشنامه استاندارد علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی

تعریف عملیاتی پرسشنامه
در این پژوهش منظور از نمره استاندارد علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی نمره ای است. که فرد به سوالات 30 ماده ای پرسشنامه کی و همکاران می دهد .

روایی و پایایی پرسشنامه

در پژوهشی که توسط سازندگان پرسشنامه انجام گرفته است آلفای کرونباخ پرسشنامه 83% گزارش شده است. و همبستگی این مقیاس با مقیاس نشانه های مثبت و منفی آندریاسن 58% به دست آمده است.

اما در دو مطالعه دیگر در ایران آلفای کرونباخ پرسشنامه 80% و 77% به دست آمده است. و روایی آن نیز با استفاده از تحلیل عاملی قابل قبول گزارش شده است.

روایی و پایایی : دارد (ایرانی و خارجی)
تفسیر و شیوه نمره گذاری: دارد
مقاله بیس: دارد (یک مقاله فارسی)
تعریف مفهومی و عملیاتی: دارد
مولفه:دارد (سوالات مرتبط مشخص است)
نوع فایل: ورد آفیس word
نسخه PDF : دارد
تعداد صفحات: ۷
منبع: دارد

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

راهنمای خرید:

  • » لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • » همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • » ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • » در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.