اقدام پژوهی چگونه میتوانم دانش آموزان دبیرستان بعثت را به فرهنگ نماز خواندن ترغیب کنم؟

اقدام پژوهی چگونه میتوانم دانش آموزان دبیرستان بعثت را به فرهنگ نماز خواندن ترغیب کنم؟

چگونه دانش آموزان را به نماز تشویق کنیم

چکیده اقدام پژوهی چگونه میتوانم دانش آموزان دبیرستان بعثت را به فرهنگ نماز خواندن ترغیب کنم؟.
با توجه به مراحلی که اجراکردم و براساس مشاهداتم از وضعیت روحی دانش آموزان وحضورشان در نماز، به این نتایج دست یافتم.

دانش آموزان بدون اکراه ، در وقت مقرر اقدام به گرفتن وضو کرده و برای نماز آماده می‌شوند.
آنان بدون کمرویی ،اشکالاتی را که با آن مواجه می‌شوند ، می‌پرسند.
میزان مشارکت شان در آماده کردن محل نماز،. نشان از علاقهٔ آنان دارد شمارش دانش آموزان در هنگام نماز خواندن نشان از افزایش تعداد شرکت کنندگان دارد.

نماز

تمام همکاران در این پژوهش بیان نمودند که این موفقیت بر اساس کارهایی بوده که با هم انجام داده بودیم خوشحال بودند. و مرا تشویق به ادامهٔ کارهایی نظیر این کار نمودند. و درخواست کردند نسخه ای از کارم را در اختیارشان قرار دهم. اولیاء نیز بیان داشتند که فرزندانشان به نماز اهمیت می‌دهند. والدین می‌گفتند : هر جای نماز و یا وضو اشتباه می‌کنیم ،اشتباه ما را گوشزد کرده و اصلاح می‌نمایند .

راهکارهای ترویج فرهنگ نماز

راهکارهای ترویج فرهنگ نماز

با تلاش مداومی که در طول حدود 4 ماه داشتم ،. توانستم با کمک همکارانم با گرد آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن‌ها اقداماتی انجام دهم که نتیجهٔ آنان به این شرح است.

  1. اشکالات نماز و شرایط برگزاری نماز جماعت دانش آموزان به طور کامل رفع شده است .
  2. دانش آموزان با اشتیاق واز روی اختیار هر روز خودشان مقدمات برگزاری نماز را مهیا می‌کنند.
  3. گفته‌های والدین آن‌ها و اشتیاق و رفتارشان ، نشان می‌دهد. که نسبت به خواندن نماز علاقمندی نشان داده وچنان چه این روش در سال‌های بعد پیگیری شود ،این امر بیشتر ملکه وجود آنان خواهد شد .
  4. طبق گفتهٔ والدین ،دانش آموزان نه فقط خود نماز می‌خوانند،. بلکه در خانواده نیز اقدام به رفع اشکال وضو و نماز والدین و دیگر اعضای خانودهٔ خود می‌نماید.
  5. آن‌ها بدون احساس کمرویی هر جا به اشکالی برخورد می‌کنند،. با من در میان می‌گذارند . این نشان می‌دهد که هم از نظر روحیه و هم از نظر رشد اجتماعی متحول شده‌اند .
  6. همکاران از این پیشامد بسیار خوشحال‌اند و من می‌توانم آن‌ها را تشویق به انجام پژوهش بنمایم؛. چون یکی از اهداف آموزش و پرورش تربیت معلمان پژوهنده است .
  7. می‌توانم این تجربه را در اختیار سایر همکاران و آموزش وپرورش منطقه‌ام قرار دهم. تا راهنمای علمی برای همکاران باشد .
  8. ضمن اینکه در این راه به تجربه ای پژوهشی دست پیدا کردم ،. جهت اجرای پژوهش‌های بعدی انگیزه ای مضاعف بدست آورده‌ام .

چگونه توانستم دانش آموزان را به نماز جماعت تشویق کنم

چگونه توانستم دانش آموزان را به نماز جماعت تشویق کنم

مقدمه
نماز از نظر لغوی ، در زبان پارسی دورهٔ ساسانیان عبارت بود از تعظیم ،. نیایش ، خدمت و سر فرود آوردنی که فروتنان نسبت به فرمان روایان انجام می‌ دادند .

نماز در اصطلاح ازنظر فقهی عملی است که دارای ارکان و شرایط خاص است. که روزی پنج بار برشخص مکلف واجب است ، رسول خدا فرمودند : « نماز از احکام دین خدا وراه و رسم پیامبران است. که رضایت و خشنودی حضرت حق درآن نهفته است . »

نماز میراث تمامی انبیاء است هر پیامبری که مبعوث به رسالت شد. انسانها را به نماز دعوت کرد و به آن سفارش نمود. نماز کشتی نجات است که همه افراد بخصوص کودکان و نوجوانان ها و جوان‌ها را از طوفان‌ها و خیزاب‌ها عبورمی دهد. و به ساحل آرامش و رستگاری می‌رساند .

اگر چه نماز دارای اهمیت فراوان است، اما برگزار کردن نماز به جماعت اهمیت بیشتر دارد. زیرا نماز جماعت نمادی با ارزش از جامعه مطلوب اسلامی است. که عناصری مانند رهبری، اتحاد و نظم را دربر می‌گیرد. بنابراین، مطالعه نماز جماعت و حکمت‌های فراوانی که در آن نهفته، حائز اهمیت است.

در دین ما نماز به عنوان ستون دین تلقی شده و ملاک ارزش آدمی و قبولی کلیهٔ اعمال و فرائض دیگر اوست. و اگر درست اقامه گردد، به عنوان معراج مؤمن و رأس دین شمرده می‌شود،که نیاز به مداومت و محافظت دارد .

ترغیب و جذب دانش آموزان به نماز جماعت

ترغیب و جذب دانش آموزان به نماز جماعت

فهرست مطالب
چکیده ۲
مقدمه ۴
بیان مسئله ۵
شواهد ۱ ۶
گردآوری اطلاعات ۹
انتخاب راه حل ها ۱۱
اعتبار بخشی راه حل ها ۱۲
اجرای راه حل ها ۱۳
شواهد ۲ ۱۶
نتیجه گیری ۱۷
پیشنهادات ۱۷
منابع ۱۸

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 19

فرمت فایل: WORD