مقاله یزد شناسی

مقاله یزد شناسی

یزد شناسی
مقدمه مقاله
در عبارات و تعاریف رسمی جغرافیایی می خوانیم که استان یزد با وسعتی حدود ۷۶۱۵۶ کیلومتر مربع در مرکز ایران و در کناره کویرنمک ، بین ۲۹ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی و ۵۲ درجه و ۴۹ دقیقه تا ۶۵ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی زمین قراردارد.

این استان از شمال وغرب به شهرهای نایین و اصفهان (استان اصفهان)،از شمال شرق به استان خراسان ،از شرق به زرند (استان کرمان) ، ازجنوب غربی به شهرستان آباده (استان فارس) و از سمت جنوب شرقی به کرمان محدود می شود.

شرایط دشوار و نه چندان مساعد دستیابی و نیز مرکزیت و همنشینی با کویر، باعث شده است که این شهر تا مدت زمان درازی ، از طوفان بحرانها و تاخت و تاز فرهنگ های بیگانه مصون بماند و اصالت خویش را حفظ کند.

یزد گویا نه در حمله اعراب لطمه ای دیده و نه در ایلغار مغول . این اولین مطلبی است که در مورد یزد باید بخاطر داشت.

درست است که این مصونیت از خرابی های گذشته را در پیشانی های شهر نمی توان دید (چرا که خیابان بندی های جدید بلایی کمتر از انچه مغول به بار آورده نیست)،اما در لفاف آداب و رسوم مردم می توان، در این که زردشتی و مسلمان به راحتی با هم به سرمی برند،در اینکه دزد وگدا بسیار کمتر دارد،…….(می توان)

(جلال آل احمد ، یزد ، شهر بادگیرها)”
از جمله این محفوظات می توان به خود واژه “یزد” اشاره کرد که از دوران ایران باستان به یادگار مانده است .”یزد” ریشه در یسن، یشت و یا یزش- به معنای ستایش و نیایش در زبان فارسی میانه – دارد.

یزد از یزدان – به مفهوم پاک و مقدس وبه معنی ذات خداوند – نیز می تواند گرفته باشد.پس می توان یزد را شهر آفریننده خوبی ها و پاکی ها ، و شهر خدا دانست. آقای حسن حجازی می گوید که در دوره ساسانیان به یزد ، یزدان یا یزتان اطلاق می شده .
از اسامی دیگری که به یزد نسبت داده شده – و در سفرنامه ها یاتواریخ آمده – می توان به این نامها اشاره کرد.

ایساتیس
شهر باستانی یزد، در دوره هخامنشی به ایساتیس مشهور بوده و مرحوم عبدالحسین آیتی ،محل آن را در دامنه بلندی های مهریز ذکر کرده اند….

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 20000 تومان

تعداد صفحات: 19

فرمت فایل: WORD