پرسشنامه اهداف سازمانی (اسلامی 1393)

پرسشنامه اهداف سازمانی (اسلامی 1393)

پرسشنامه استاندارد اهداف سازمانی توسط اسلامی (1393) به صورت اعتباری ارزیابی شده است. این پرسشنامه شامل 8 گوپه و سه مولفه است و با استفاده از طیف پنج گزینه ای لیکرت سوالاتی ارائه می دهد که به سنجش اهداف سازمانی می پردازد. این مولفه ها و کوپه ها به صورت دقیق و جامع به اهداف سازمانی می پردازند به عنوان مثل یکی از سوالات این پرسشنامه به این شکل است اهدافی که از طرف مافوق برای شما تعیین شده است تا چه اندازه برای شما قابل قبول است؟

این ابزار ارزیابی با استفاده از لیکرت و تعداد گزینه های پنجگانه امکان ارائه پاسخ های چند سوالی را فراهم می کند که این امر به دقت و شفافیت بیشتر در اندازه گیری و ارزیابی اهداف سازمانی منجر می شود.

تعریف مفهومی متغییر پرسشنامه

هدف های سازمانی: هدف سازمانی نوعی وضعیت مطلوب است که سازمان قصد رسیدن به آن را دارد . به بیانی دیگر ، هدف سازمانی نمایانگر یک نتیجه یا یک نقطه نهایی است که تلاش های سازمان در آن جهت صورت می گیرد. هدف ها یا استراتژی ها ثابت نیستند و کسی هم آن ها را بر سازمان تحمیل نمی کند، مدیران عالی و رده میانی سازمان باید برای واحدهای تحت نظر خود هدف ها را تعیین کنند و توانایی آنها در این مورد می تواند موفقیت سازمان را تضمین کند.

برای تامین هدف ها و استراتژی ها و نیز برای تعیین موقعیت سازمان از طرح سازمانی استفاده می شود. در هر سازمان چندین نوع هدف وجود دارد و برای تامین هر یک باید کار به خصوصی انجام شود . هدف های که به صورت رسمی تعیین می شوند و یا هدف های عملیاتی که سازمان در صدد تامین آنهاست تفاوت عمده وجود دارد(اسلامی، 1393)

تعریف عملیاتی متغییر پرسشنامه

هدف های سازمانی: نمره ای است که افراد از پاسخگویی به پرسشنامه هدف های سازمانی اسلامی(1393) کسب خواهند کرد.

مولفه های پرسشنامه اهداف سازمانی

متغیر

نوع

تعریف نظری

شاخص ها

گویه ها

 

 

 

اهداف سازمانی

 

 

 

مستقل

 

 

 

دلیل وجودی سازمان

 

قابل قبول بودن

 

اهداف تعیین شده از طرف مافوق تا چه اندازه برای شما  قابل قبول است ؟

آیا تعیین کردن یک هدف مشخص برای دوره ای معین کمکی به عملکرد کارکنان می کند؟

قابل دست یابی

 

تا چه اندازه تصمیم گیریها با توجه به  توانایی کارکنان  گرفته می شود ؟

آیا اهداف تعیین شده با توجه به امکانات منطقی هستند

آیا از معیار (میزان نزدیک شدن به اهداف ) برای ارزیابی عملکرد کارکنان  استفاده میشود؟

 

برانگیزاننده بودن

آیا اهداف تعیین شده درمدیران و کارکنان انگیزه لازم را ایجاد میکند؟

آیا در موقع تعیین اهداف  نظر شما هم پرسیده میشود

اگر به اهداف تعیین شده دست بیابید مورد تشویق قرار میگیرید

 

هدف سازمان

هدف سازمان عامل اساسی در دستیابی به هر موفقیتی است که تدوین و مشخص کردن دقیق اهداف به عنوان مهمترین عنصر محسوب می‌شود. هدف‌ گذاری نقش کلیدی در حرکت و خلق آینده دارد؛ زیرا اهداف نه تنها مقصد و مسیر زندگی فردی و سازمانی را روشن می‌کنند بلکه به عنوان نقشه‌ای برای آینده عمل می‌کنند. در واقع هدف‌ گذاری معادل ترسیم جاده‌ای برای دستیابی به آینده مطلوب است. تلاشی که به هدف اختصاص داده می‌شود ارزشمند است در حالی که تلاش بی‌ هدف معانی پرتاب تیر در تاریکی را به خود می‌گیرد.

یکی از موانع مهم در راه حصول به موفقیت و کامیابی ناتوانی افراد و سازمان‌ها در تدوین اهداف است. افرادی که به وضوح رویایی در ذهن و هدفی در کاغذ ندارند به سمت مقصد خود پیش نمی‌روند. بنابراین داشتن هدف و تلاش برای آن امری اساسی است که به دستیابی به موفقیت کمک می‌کند.

یکی از مهارت‌هایی که مدیران و کارکنان باید در خود تقویت کنند مهارت هدف‌ گذاری است. اهداف کلان ، کیفی و روشن قابلیت اندازه‌گیری و اثربخشی را دارند و این مهارت به آنها کمک می‌کند تا به سوی اهداف خود حرکت کرده و به بهبود کارکرد و عملکرد خود برسند.

روایی و پایایی پرسشنامه اهداف سازمانی

روایی ابزار جمع آوری داده
اعتبار یا روایی با این مسئله سر و کار دارد که یک ابزار اندازه گیری تا چه حد چیزی را اندازه می گیرد که ما فکر می کنیم( سرمد و همکاران،۱۳۹۰). روایی پرسشنامه هدف سازمانی توسط اساتید و متخصصان این حوزه تأیید شده است.

روایی و پایایی پرسشنامه اهداف سازمانی

پایایی ابزار جمع آوری داده

قابلیت اعتماد یا پایایی یک ابزار عبارت است از درجه ثبات آن در اندازه گیری هر آنچه اندازه می گیرد، یعنی اینکه ابزار اندازه گیری در شرایط یکسان تا چه اندازه نتایج یکسانی به دست می دهد( سرمد و همکاران،۱۳۹۰). پایایی پرسشنامه هدف سازمانی از روش آلفای کرونباخ بالای ۷۰ صدم به دست آمده است.

مشخصات پرسشنامه اهداف سازمانی (اسلامی 1393)

روایی و پایایی : دارد
نحوه نمره گذاری: دارد
تعریف مفهومی متغیر : دارد
تعریف عملیاتی: دارد
مولفه: دارد
تحلیل بر اساس میزان نمره پرسشنامه: دارد
نوع فایل: ورد آفیس WORD
تعداد صفحات: 6
منبع: دارد

پرسشنامه کاملا استاندارد است

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

تعداد صفحات: 6

فرمت فایل: WORD