ترجمه مقاله فایده های سازمان تجارت جهانی word trade organization

ترجمه مقاله فایده های سازمان تجارت جهانی word trade organization

سازمان تجارت جهانی (ویتو) سازمان بین‌المللی معترف به آن است که در سال 1995 تأسیس شد. ویتو وظیفه‌ی تعیین قوانین و مقررات مربوط به تجارت جهانی و تسهیل تجارت بین کشورها را داراست. این سازمان تجارت جهانی به تعامل کشورهای مختلف جهان در زمینه‌های مانند تعرفه‌ها، موانع غیرتعریف شده، و حقوق مالکیت معنوی پرداخته و بر مبنای اصول عدالت و برابری عضوانه به تسویه و تفاوت‌های تجاری می‌پردازد. ویتو همچنین به ایجاد شیوه‌نامه‌هایی برای حل اختلافات تجاری و تعیین استانداردهای فنی در صنایع مختلف نیز می‌پردازد. این سازمان تجارت جهانی تأثیر عمیقی بر تجارت جهانی داشته و جهانی‌تر شدن اقتصاد جهانی را تسهیل نموده است.

ده فایده سازمان تجارت جهانی

جهان پیچیده است و ما سعی کرده ایم که در اینجا، فقط طبیعت پیچیده وپویای تجارت را منعکس نمائیم. به طور اختصار بر برخی مزایای سیستم تجاری WTO تاکید کرده ایم ولی ادعا نمی کنیم که همه چیز در اینجا کامل وبی عیب است. زیرا درغیر اینصورت مذاکرات بیشتری درجهت اصلاح سیستم صورت نمی گرفت. همچنین ادعا نمیکنیم که همه تمام اجزاء WTO را قبول دارند که این خود شاید دلیلی برای ماندگاری سیستم باشد. دراینجا کشورها گردهم چمع می شوند تا اختلافات تجاری خود را حل و فصل کنند.

دلایل قانع کننده بسیاری برای برپائی و ماندگاری سیستم موجود است که دراینجا ده مورد آن ذکر و بحث میشود:

 1. این سیستم به حفظ و ارتقاء صلح کمک می کند.
 2. مناقشات و اختلافات به طریقه ای سودمند مشکل گشائی میشوند.
 3. رعایت قوانین، زندگی را برای همه آسانتر می سازد.
 4. تجارت آزادتر، هزینه های زندگی را کم می کند.
 5. حق انتخاب کالاها بیشتر شده و کیفیت ها بالاتر می رود.
 6. تجارت، درآمدها را افزایش می دهد.
 7. تجارت، رشد اقتصادی را افزایش می دهد.
 8. قوانین و ضوابط پایه ای، زندگی را آسانتر می کنند.
 9. دولت ها در برابر اعمال نفوذهای شخصی و گروهی محافظت می شوند.
 10. این سیستم دولتهای شایسته و خوب را ارج می دهد و تشویق می کند.

1- این سیستم به حفظ صلح جهانی کمک می کند

شاید این ادعایی بزرگ بنظر رسد و نمی توان فقط بر آن تکیه کرد، اما این سیستم به برقراری صلح جهانی یاری میرساند. و اگر دلیل آنرا بدانیم تصویر واضحتری از کاری که سیستمWTO واقعا انجام می دهد خواهیم داشت.

صلح تقریبا نتیجه دو اصل اساسی تجارت است :

 • جریان یافتن تجارت به صورت روان
 • فراهم آوردن بستری عادلانه و سازنده برای حل و فصل اختلاف تجاری کشورها

تاریخ پر از جنگهایی است که براثر مناقشات تجاری ایجاد شده اند یکی از مشخصترین مثالها، جنگ دهه ۱۹۳۰ است که کشورها به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی، از واردات خارجی جلوگیری کردند و تلاقی سیاستهای گوناگونی که کشورهای مختلف در این مورد اتخاذ می کردند رکود اقتصادی اوایل دهۀ ۱۹۳۰ را وخیم تر کرد و سرانجام منجر به آغاز جنگ جهانی دوم شد.

بلافاصله پس از جنگ، دو رویداد مهم به جلوگیری از تکرار تنش کمک کرد : در اروپا، همکاری بین المللی در GATTمورد ذغال سنگ ، آهن و فولاد گسترش یافت و موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت موسوم به (General Agreement on Tarrifs and Trade) در سطح جهان ایجاد شد.

هر دو این دو رویداد به قدری موفقیت آمیز بودند که امروزه به صورت قابل توجهی گسترش یافته اند ، اولی به اتحادیه اروپا تبدیل شده است و دومی به سازمان تجارت جهانی(WTO).

عنوان انگلیسی مقاله: word trade organization
عنوان فارسی مقاله : ده فایده سازمان تجارت جهانی

فرمت فایل ترجمه شده: فایل Word ورد (Docx یا Doc) قابل ویرایش
تعداد صفحات فایل ترجمه شده: 18 صفحه متن انگلیسی به همراه 20 صفحه ترجمه فارسی

دانلود رایگان نسخه انگلیسی مقاله

این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.

قیمت: 50000 تومان

تعداد صفحات: 20

فرمت فایل: WORD